Jedna ruka točí, druhá je volná
Úchop jednou rukou dává možnost lépe udržovat rovnováhu, gestikulovat, odstrkovat lidi lezoucí do záběru, držet v druhé ruce mikrofon apod. a navíc je jedna ruka v roli ramene jeřábu mnohem flexibilnější, pokud dojde na snímání v pohybu. Ruku nikdy nenatahuj úplně, začne se ti brzy klepat. Mírně pokrčená ruka v loktu se jen tak neunaví a navíc poskytuje ideální vzdálenost od obličeje – displej je dobře čitelný a zároveň máš přehled o okolním dění.
Většina mobilů má navíc alespoň některé ovládací prvky potřebné k točení videa přímo na obrazovce. Standardně se jedná o ostření, kdy je potřeba klepnout prstem na místo, na které chceme zaostřit, a podle kterého si mobil i nastaví světlo a teplotu barev. Během točení je někdy potřeba tento bod mobilu připomenout a dělá se to mnohem lépe ukazováčkem volné ruky, než palcem (to když držíš mobil obouruč). Zní to možná banálně, ale když jsi v těsném prostoru a nemůžeš se volně pohybovat (třeba v davu lidí), jednoruční držení ti dává cca o 40 cm větší akční rádius na obě strany. Někdy je třeba si mobil přehodit z ruky do ruky, ale to je věc praxe. Je na tobě si vyzkoušet, kterou ruku máš šikovnější a která je pevnější.
Je potřeba si ohlídat, kde máš kameru a kde je mikrofon – přirozené je chytnout mobil tak, že ti mikrofon směřuje k dlani, což nevadí, ale nesmí se dlaně přímo dotýkat, může to být slyšet a navíc to může výrazně ztlumit zvuk. Dlaní se dá taky modifikovat síla a kvalita zvuku – když potřebuješ co nejsilnější zvuk zepředu, natočíš ruku hřbetem k sobě, takže dlaň tvoří u mikrofonu jakési naslouchátko a vede zvuk přímo do něj. Natočíš-li ruku obráceně, zvuky zepředu jsou tlumenější, dlaň směřující kolmo k mikrofonu nabírá zvuky neutrálně.
