Na Vyšší odborné škole publicistiky (VOŠP) jsme pokřtili Příručku novinářských žánrů s Arnoštem Lustigem, v níž fiktivní sourozenci Šimon a Lenka představují osm základních novinářských žánrů jako reportáž, fejeton, rozhovor či glosu.
Příručku připravovala skupina studentů VOŠP pod vedením novináře a odborného lektora Pavla Urbana.
„Příručka je hravá, aby mladým zájemcům o žurnalistiku bylo příjemné se z ní něco dozvědět. Nebojíme se tedy ani v určitých částech kapitol, kde se baví studenti, nechat nespisovné výrazy, protože tak oni skutečně mluví. Z workshopů, které jsme s našimi studenty absolvovali v různých koutech naší republiky, máme vyzkoušeno, že námi zvolená forma je současné mladé generaci blízká,“ uvedl autor příručky Pavel Urban.
Křtu se ujali autor příručky Pavel Urban, ředitel VOŠP Petr Uherka a Eva Lustigová, dcera známého spisovatele Arnošta Lustiga a spoluzakladatelka Nadačního fondu Arnošta Lustiga, díky němuž se celý projekt mohl uskutečnit.
„Celý projekt vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Arnošta Lustiga. Světoznámý spisovatel byl také novinářem a později pedagogem. Vše se tedy propojuje jak přes jeho činnosti, ale i odkaz, díla a myšlenky, které zde zanechal. V některých textech se tak studenti a žáci setkají s hrůzami druhé světové války. Mladé generaci bychom měli tyto situace připomínat, nejen proto, že příští rok uplyne od konce nejhrozivější války v dějinách 80 let. Je třeba, aby se nezapomínalo, i když pamětníků je čím dál méně,“ vysvětluje Urban.
O tom, že i Arnošt Lustig začal psát jako mladý a původně se učil právě novinářskému řemeslu, se zmiňuje v úvodu příručky jeho dcera a zakladatelka Nadačního fondu Arnošta Lustiga.
„Psal pro mladé a do svých příběhů obsazoval především mladé protagonisty, často i děti. Říkal, že člověk může psát jen o tom, co má v krvi, mozku a srdci. Tak pište i vy. A kultivujte lidství,“ vzkazuje čtenářům příručky Eva Lustigová, která po křtu dodala: „Mám velkou radost, že tato kniha vznikla.“
Fotografie a materiály pro média ZDE.
Více o příručce ZDE.
O Nadačním fondu Arnošta Lustiga
Tuto umělecko-vzdělávací organizaci založily jeho děti, Eva a Josef Lustigovi, aby se s jeho dílem celistvě, systematicky a ve všech koutech světa pracovalo. „Klademe si za cíl obohatit světové kulturní dědictví a soubor vědomostí pro současné i budoucí generace o téma výzev, kterým lidé čelí, tváří v tvář zlu a nespravedlnosti. To pro nás znamená soustředit se jak na zachování, šíření a zprostředkování jeho celoživotního díla a myšlenkového odkazu v Česku i v zahraničí, tak na vzdělávací kontext a na rozvíjení jeho tvorby do rozmanitých uměleckých podob,“ říká k důvodům vzniku nadačního fondu Eva Lustigová, předsedkyně správní rady a výkonná ředitelka. Hlavní pro Nadační fond je, aby hlas a dílo spisovatele mohly nadále promlouvat ve prospěch kultivovanějšího světa – humanistických a demokratických hodnot, které Arnošt Lustig ve svém životě a ve své tvorbě vyznával.