fbpx
preloader

VOŠP opouští historickou budovu v Opatovické ulici

Datum: 18. 7. 2024

Vyšší odborná škola od roku 1998 sídlila v nádherné budově Vilímkova nakladatelství v Opatovické ulici, ta je však nyní připravena ke kompletní přestavbě. Škola tak přesune své sídlo do druhé své budovy ve Spálené ulici.

Půvab budova neztrácí ani krátce před rekonstrukcí

Budova, která byla domovem nejen mediální škole, ale také příjemné kavárně ukryté ve dvoře, dlouhá léta pozvolna chátrala. Majitel budovy o konverzi na hotel usiloval od roku 2014. Od té doby se situace pozvolna vyvíjela, a proto škola na hledání nového sídla měla dost času.

 

Nové prostory VOŠP v secesní budově pojišt´ovny ve Spálené ulici

 

„Volné školské budovy v centru Prahy nejsou a pokud k tomu připočítáme, že jako profesní škola médií potřebujeme rozsáhlé technologické zázemí a zároveň musíme splňovat přísná hygienická kritéria školy, opravdu nebylo lehké za „naši“ Opatovickou najít náhradu,“ uvedl ředitel Publicistiky Petr Uherka. VOŠP již dříve velkou část výuky postupně přesunula do nových objektů ve Spálené ulici a v Opatovické zůstaly jen střižny, televizní a rozhlasové studio a administrativní zázemí.

 

Televizní studio poskytovalo budoucím redaktorům mnoho příležitostí získat před kamerou sebejistotu. Zkušený televizní redaktor Michal Schuster ladí s moderátorem Jakubem Hannsmannem neverbální komunikaci před živým vysíláním Zpravodajské mozaiky.

 

Rozloučení s budovou, která VOŠP byla domovem

Budova Vílímkova nakladatelství byla součástí života VOŠP a jejích studentů, i proto se symbolicky přišly rozloučit desítky studentů, absolventů i bývalých pedagogů.

Pozůstalí vytvořili v průchodu do budovy pietní místo, kde zanechávali květiny a svíčky.

 

FOTOGALERIE Z POSLEDNÍHO ROZLOUČENÍ S BUDOVOU

 

 

Budova Vilímkova nakladatelství je pro mnoho ročníků VOŠPáků neodmyslitelnou součástí vzpomínek na studentský život v Praze.

Fascinující historie budovy

Původně sloužila jako tiskárna a nakladatelství Josefa Richarda Vilímka, které bylo založeno v roce 1885. Tato instituce se stala významným kulturním bodem, přispívala na literární scéně svými moderními tiskárenskými zařízeními a redakčními strategiemi. Navzdory výzvám, jako byl ničivý požár v roce 1899 a znárodnění v roce 1948, vydrželo odkaz nakladatelství, což symbolizuje odolnost a dopad českého nakladatelského průmyslu.

Architekt Zdeněk Lukeš vnímá Opatovickou ulici a domy v ní jako zajímavý fenomén a vysvětluje, proč vnímá komplex budov v Opatovické 18 jako pozoruhodný: „Je na ní patrný vývoj Nového Města od středověku až po současnost. Jsou zde totiž zastoupeny nejrůznější architektonické styly jako gotika, novorenesance a z těch novějších art deco.“

Pohled na majestátní budovu z Černé ulice

Více se dočtete v článku Nely Provazníkové na Generace20.cz

 

Studenti publicistiky vnesly do robustní budovy nový život

Na přelomu 19. a 20. století se v těchto místech vydávaly knihy Vilímkova nakladatelství. Podzemní prostory byly dříve využívané jako skladiště knih. V současnosti jsou sklepy nevyužité a působí poněkud strašidelným dojmem. Na zemi se povalují kusy železa, kamenů a rozbitých předmětů, například staré tiskařské stroje plné roztříštěného skla. „Víc než redaktorka jsem si tady připadala jako kaskadérka,“ popisuje své zážitky studentka Aneta Bednárová, která pro dobré záběry reportáže v rámci Mediálního dne vylezla i na strmou stěnu sklepa.

Studenti médií natáčeli své reportáže pro Mediální den VOŠP v roce 2018 i na střeše historické budovy v Opatovické ulici v centru Prahy

 

 

Čtěte dále

Beseda s novým velvyslancem ČR v Rusku Danielem Koštovalem
  Zveme vás na besedu s novým velvyslancem ČR v Rusku Danielem Koštovalem o současném mezinárodním dění s názvem Kořeny současného chování Ruska 16. dubna 2025, 18:00–20:00 PEUNI Aula, Spálená 14, Praha 1     Struktura besedy:  Historický vývoj Ruska v kontextu současnosti Politologický popis současného politického systému Ruska Dnešní zahraniční politika Ruska v reakci na konec Studené války Důsledky pro evropské země     Info o…
Datum: 1. 4. 2025
Publicistika fandí mladým talentům – literární soutěž je opět tu!
Vyšší odborná škola publicistiky je hrdým partnerem již sedmého ročníku literární soutěže Ceny Ivony Březinové. Nadační fond Gabrielis ve spolupráci s Národní knihovnou ČR, Vyšší odbornou školou publicistiky, nakladatelstvím Albatros, a pod patronací spisovatelky Ivony Březinové vyhlásil již šestý ročník literární soutěže Cena Ivony Březinové. Tématem aktuálního ročníku je BLACKOUT (aneb chvíle, kdy svět ztrácí známé obrysy) Přihlášky musí být odeslány nejpozději do 30. 4.…
Datum: 25. 3. 2025
Moderátorský workshop ON-LINE? Na VOŠPu žádný problém
Jaké to je být moderátorem? Naši studenti Zuzka Hudáčková a Dan Seidl to nejen dobře vědí, ale dokážou to i naučit! Nedávno si střihli výzvu v podobě historicky prvního online workshopu VOŠP na dálku – a to pro studenty Střední školy informačních technologií ve Frýdku-Místku. Workshop na téma „V kůži moderátora“ byl nabitý praktickými tipy, jak se postavit před kameru i publikum, ovládnout trému, pracovat s…
Datum: 24. 3. 2025