Vyšší odborná škola publicistiky vznikla v roce 1995 z idey dobré novinářské školy významné publicistky dr. Květoslavy Neradové. Díky vzdělání založeném na praktické výuce, úzkém kontaktu s profesionály z médií a odborným praxím se absolventi VOŠP snadno začleňují do vysněných pracovních týmů a Publicistika tak rychle získala respekt odborné veřejnosti.
V minulosti ke spolupracovníkům školy patřili například Jakub Železný, Martin C.Putna, Václav Vokolek, Petr Uhl, Tomáš Ježek, Hana Kordová Marvanováči Michael Žantovský.
2024
Opustili jsme historickou budovu v Opatovické ulici
Studentský festival VŠEMI SMĚRY šel tentoktát DO HLOUBKY
Nezávislý studentský festival publicistiky a médií se pokusil přinést nezkreslený obraz všech významných mediálních profesí a zodpovědět na to, jak je například náročné pro kameramany být ve správný čas na správném místě; co obnáší pořádání akcí pro tisíce diváků, či příprava videoklipu; jaké to je nést zodpovědnost za objektivní informovanost veřejnosti.
Na festivalu jsme také ocenili nejlepší práce studentů Publicistiky napříč obory, uspořádali tradiční dražbu i oblíbený koncert VOŠPáckých kapel tentokrát na Festivalu VŠEMI SMĚRY.
Mediální hackaton prověřil schopnosti studentů Publicistiky
Pro studenty jako budoucí profesionály v médiích je hackaton cennou zkušeností. Uplatní v něm své poznatky ze studia a vyzkouší si týmovou práci pod časovým tlakem jako v reálném světě médií.
Ve dnech od 21. do 23. února 2024 jsme uspořádali 50hodinový hackaton. V tří– a čtyřčlenných multimediálních týmech se ho zúčastnilo 30 studentů z 2. a 3. ročníku. Jejich úkolem bylo na základě počátečního zadání přijít s kreativním nápadem a plánem jak ho uskutečnit a výsledný multimediální obsah prezentovat kolegům i hodnotící komisi. Měli na to 50 hodin.
Porota nakonec udělala první místo týmu ve složení Petr Máša, Julius Nosek a David Chuchma s tématem Ne-mamánci.
Byli jsme opět hrdým partnerem literární soutěže Ivony Březinové
Jednou z porotkyň soutěže je spisovatelka a scenáristka Markéta Dočekalová, která na Publicistice podporuje mladé autory v jejich kreativním psaní. Jejich tvorbu si můžete vychutnat s horkým čajem v ProStory pro tvůrčí psaní.
Evropu v Praze zachytili studenti v rámci tradičního mediálního dne
Během našeho již 19. mediálního dne jsme tentokrát reflektovali výročí vstupu České republiky do EU, a tak studenti zpracovávali články a reportáže na téma „Evropa v Praze“.
Mediální den VOŠP je příležitostí pro studenty Publicistiky, aby získali cenné praktické zkušenosti. Tento klíčový projekt profesní přípravy, který se koná dvakrát ročně a je určen studentům 2. ročníku všech zaměření, simuluje každodenní práci novinářů v reálných podmínkách.
Televizní štáby tak musí během jednoho dne vytvořit reportáže v televizní kvalitě, redakce Generace20 vydá speciální číslo tištěného magazínu, market´áci připraví set propagačních materiálů a Mediální den provází živé rozhlasové vysílání VYŠŠÍHO HLASU. Mediální den VOŠP je nejen testem schopností studentů, ale také oslavou týmové práce.
2023
Uspořádali jsme Letní školu tvůrčího psaní
Studentky si vyzkoušely, jaké to je skutečně publikovat prostřednictvím medium.seznam.cz, kde svá díla zveřejnily. Programem Letní školy studenty provázela spisovatelka, novinářka a pedagožka PhDr. Marie Formáčková, držitelka ocenění za pedagogickou činnost v anketě Zlatý Ámos.
Uspěli jsme v soutěži ČT reportéři na startu
Naše studentky se svými reportážemi obsadily dvě ze tří míst v soutěži Reportéři na startu, kterou pořádala ČT edu ve spolupráci s ČT24 Akademií.
První tým ve složení redaktorka Alice Lacková, kameramanka Veronika Vašková a produkční Jana Kotingová se vydal natáčet do Hranické propasti, nejhlubší propasti v České republice.
Druhý tým zavítal do jednoho pražského kloboučnictví a představil divákům kloboučníka Vladimíra. Tým tvořily studentky 1. ročníku redaktorka Zuzana Hudáčková, kameramanka Markéta Vltavská, produkční Kateřina Boukalová a režisérka Marie Nováková.
Ptali jsme se… kdo je tvůj prezident?
Ve spolupráci s projektem klicekmediim.cz a názorovým on-line deníkem info.cz jsme v prosinci 2022 pořádali novinářskou soutěž, v níž měli studenti napsat příspěvek reagující na hlavní otázku: Kdo je tvůj prezident?
Studenti Publicistiky slavili úspěch se svou investigativní kauzou
V rámci několikaměsíčního kurzu investigativní žurnalistiky Achillova Data 2022/2023 si Lucie Marie Brotánková, Jana Kotingová, Barbora Chovítová a David Chuchma vyzkoušeli práci investigativního novináře. Jejich kauza byla publikována v týdeníku Ekonom („Nevzali mě do práce, vadila má epilepsie“, 19. 1. 2023).
Hledali jsme nové talenty na základních školách
Jsme dlouholetým partnerem Soutěže školních časopisů středních i základní škol. Vítěze krajských kol soutěže za kraj Středočeský, Ústecký, Liberecký a Prahu jsme vyhlásili 26. května na naší škole. Již tradičně je pro vítězné redakce odměnou doprovodný program, který pro ně chystají naši odborní lektoři. Pro budoucí novináře je velmi cenné setkat se s profesionály z médií.
Spolupráce s nadačním fondem Gabrielis
Spolupracujeme při vyhledávání literárních a novinářských talentů s nadačním fondem Gabrielis v rámci literární soutěže ceny Ivony Březinové. Někteří vítězové jednotlivých kategorií dnes úspěšně studují na VOŠP. Předsedkyní poroty byla naše pedagožka paní Markéta Dočekalová.
Studentský festival Všemi směry hledal „Lepší svět“
Letošním tématem festivalu, který se konal v „Jedné ulici, tří budovách: Spálená 8, Spálená 14 a Opatovická 18.“, byl “Lepší svět?”.
Jako hosté vystoupili např. kaplan školy Karel Satoria; mistr bojových umění, zabývající se filozofií stoicismu, osobním rozvojem a meditací Pavel Macek; právnička zabývající se lidskými právy a právem Evropské unie a spoluzakladatelka platformy Ženy v právu Kristýna Benešová; zakladatel charitativního crownfundingu podle pravidel Znesnaze21 Čestmír Horký a pedagog, český publicista a novinář Petr Koubský.
Cenami Publicistiky jsme ocenili nejlepší studentské práce napříč obory pro nejlepší autory letošních výstupů všech dílen a tvůrčích ateliérů.
Návštěvníci si v rámci autorského čtení mohli poslechnout následující autory: Helena Melicharová, Antores Jordan, Mikuláš O’Sullivan, Annora Nesta a Dominika Holubová. Naše studentka, všestranně nadaná umělkyně Dominika Holubová přichystala výtvarnou expozici Labyrint vnitřního světa. Na festivalu se mohli návštěvníci seznámit s projektem PRO.MOTION SÁZÍ LEPŠÍ SVĚT.
Internetový magazín našich studentů Generace20 představil nový publicistický server i podcast
Generace20, internetový magazín studentů novinářského psaní na Vyšší odborné škole publicistiky, po třinácti letech existence změnil podobu webu i jednotlivých rubrik. Jako bonus vznikl podcast očima současných dvacátníků o problémech, o kterých se moc nemluví. Za redesignem webu stojí vedoucí specializace Jana Zbyňková.
Přivítali jsme na naší škole hvězdy z praxe a speciální hosty
Přivítali jsme např. Markétu Hejkalovou – tvář a zakladatelka Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě; Jaroslava Poláčka – zakladatele a jednatele společnosti PRodukujeme a volebního manažera; Beatu Mrazíkovou – PR a marketingovou manažerku společnosti Aerofilms; Karla Strachotu – ředitele projektu Jeden svět na školách; Petra Koubského – českého publicistu s orientací na problematiku vědy a technologií; Dušana Štrausse – autora románu „So slonom na pleciach“, se kterým proběhl program o psaní o manipulaci a životě v sektách; Irenu Obermannovou – spisovatelku, autorku více jak 20 románů a scenáristku, která pracovala na desítce televizních seriálů.
Vyrazili jsme do belgického Mechelenu na Thomas More University College
V únoru 2023 se zúčastnilo 5 pedagogů odborných předmětů pracovní stáže v belgickém Mechelenu, kde na spřátelené univerzitě Thomas More University College (TMUC) měli možnost po dobu jednoho týdne doprovázet své belgické kolegy jak ve výuce, tak na workshopech i pedagogické práci mimo výuku (přípravy, porady, pedagogické plánování).
Studenti byli na exkurzi do ČT
V dubnu 2023 zavítali naši studenti do ústředního areálu České televize v Praze na Kavčích horách, aby si prohlédli studio ČT 24 a ČT sport v doprovodu televizního sportovního komentátora a moderátora Michala Dusíka.
2021
Zapojili jsme se do externí spolupráce na projektu Den církevního školství
Od 14. června do 31. srpna roku 2021 se AV centrum naší školy zapojilo do externí spolupráce na projektu Den církevního školství. Dodali jsme dvacet autorských publicistických reportáží dvaceti církevním školám. Na projektu pracovaly čtyři týmy VOŠP ve složení kameraman/ka, střihač/ka, redaktor/ka a vše koordinovala jedna produkční.
Uspěli jsme v soutěži Noc filmových nadějí 2021
Náš absolvent Štěpán Kult uspěl v soutěži Noc filmových nadějí se svým scénářem, který je adaptací povídky Karla Čapka Poslední soud. Štěpán se umístil na čtvrtém místo v kategorii Scénář.
Spolupracovali jsme s TV Nova a spoluzaložili Nova Academy
Dne 17. prosince se uskutečnil první ze čtrnácti jednodenních workshopů s názvem Nova Day pro studenty 2. a 3. ročníku zaměření redaktor/moderátor v redakcích TV Nova. Workshopy se odehrávaly střídavě ve Snídani s Novou a ve Zpravodajské redakci. V rámci spolupráce vznikla také Nova Academy, což byla týdenní stáž v televizi. Na jejím konci ti nejlepší ze zúčastněných dostali možnost pracovat na částečný úvazek v televizi na pozici redaktor/moderátor. Workshopy i stážemi provázela studenty reportérka Novy Dominika Janochová.
Během Mediálního dne studenti oslavili Vánoce
Mediální den se konal 9. prosince 2021 s tématem “Vánoce”. Byl určen primárně studentům 2. ročníku. Pomáli ale i studenti 3. ročníku či naši absolventi, kteří v médiích již pracují. Pro naše současné studenty se tak stali tím nejlepším příkladem z praxe. Cílem mediálního dne byla simulace chodu a provozu zpravodajské redakce a jeho výstupem pak Zpravodajská mozaika vysílaná živě s moderátorem/kou ze školním televizního studia. Do Mediálního dne se do akce zapojili i pedagogové se studenty oborů Rozhlasové publicistiky a školních redakcí a agentur Generace20, respektive PRO.motion. Studenti Generace20 sledovali celý den dění jednotlivých výrobních týmů a psali aktuality, z nichž na konci dne vznikl tištěný speciál časopisu ECHO. Studenti oboru PRO.motion plnili celý den sociální sítě informacemi o natáčení reportáží a atmosféře celého Mediálního dne.
Studenti rozhlasového zaměření připravili za jeden jediný mediální den ve spolupráci se studenty zaměření literárně scenáristického nejen rozhlasovou hru a několik pěkných fejetonů, črt a vánočních glos, ale také rozhlasové pásmo o různých tvářích Vánoc. Nechyběla ani klasická publicistická reportáž ze zákulisí mediálního dne.
2020
Rok 2020 byl pro nás výzva. Všichni lektoři během distanční výuky vynucené covidovou pandemií napjali své síly, aby praktickou výuku profesní školy úspěšně přenesli do on-line podoby. Publicistika díky svému technologickému zázemí neměla problém ze dne na den vyučovat distančně. Přesto praktické dovednosti studenti museli získávat až po otevření škol. Například lektoři Televizní publicistiky připravili Mediální týdny, aby si budoucí audiovizuální profesionálové osvojili všechny užitečné triky při intenzivních kameramanských cvičeních.
Byl to rok mnoha zrušených akcí. I Speciální den otevřených dveří plánovaný na pátek 13. března musel být nahrazen virtuální podobou.
2019
Pro TV Seznam vyrábíme pořad Student’s Life – půlhodinové pásmo ze života studentů.
Podívejte se na tento pořadem, kterým vás provedou Jana Wildová a Hana Řičicová.
Festival Všemi směry v roce 2019 již popatnácté
V roce 2019 se v prostorách DUP 39 uskutečnil 15. ročník festivalu Všemi směry. Zaměřil se na dění v českém mediálním světě. Pozvání přijali úspěšní absolventi VOŠP – například bývalý ředitel redakcí Economia Vladimír Piskáček, držitel ceny Novinářská křepelka a redaktor Deníku N Jakub Zelenka, redaktor Rádia Impuls Tomáš Kabát, provozní dramaturg TV Seznam Zdeněk Bašus, šéfredaktor webu HlídacíPes.org Robert Břešt´an či investigativní novinář a reportér Lukáš Landa. V rámci programu jsme vyhlásili a udělili ceny TV dot za nejlepší studentské práce a výkony na poli audiovizuální tvorby.
Mediální den VOŠP č. 12 (jaro 2019)
Zpravodajskou mozaikou na téma Láska, kterou, kterou v rámci dvanáctého mediálního dne vytvořili studenti VOŠP, vás provede moderátor Jan Krejsa.
Mediální den VOŠP č. 13 (podzim 2019)
Zpravodajskou mozaikou na téma Co tady nebylo před rokem 1989, kterou v rámci třináctého mediálního dne vytvořili studenti VOŠP, vás provede moderátorka Denisa Pospíšilová.
2018
Festival Všemi směry se v roce 2018 usídlil v holešovické Továrně
V roce 2018 se holešovická Továrna útočištěm pro 14. ročník festivalu publicistiky a nových médií Všemi směry s podtitulem Média zní dobře. V hlavním programu se představila řada hostů z mediálního i hudebního světa. Novinář a absolvent VOŠP Jakub Zelenka debatoval se svým kolegou Nikitou Poliakovem o fake news; rockový srdcař, hudební guru a publicista Josef Vlček zmapoval hudební svět před i po revoluci; novinář Adam Maršál rekapituloval své působení v časopise Maxim; tým Separation films se podělil o své zkušenosti o své spolupráci s velkými značkami; úspěšný art director Adrian T. Bell prozradil, jak na kampaň od A až do Z; Emma Smetana radila, jak čelit mediálnímu nátlaku; Hana Řičicová hovořila s Romanem Bradáčem o tom, jak máme dělat novinařinu, abychom si napravili reputaci. Další rozhovory studenti vedli s Janem Foukalem o dokumentu Amerika a Jakubem Kaifoszem o tom, jaké to bylo být šéfredaktorem české mutace časopisu Vice a moderátorem Rádia Wave. K tomu hrály kapely Who killed Rose, Adrian T. Bell, Johannes Benz, Lazer Viking.
Mediální den VOŠP č. 10 (jaro 2018)
Zpravodajskou mozaikou na téma Vyšší odborná škola publicistiky, kterou v rámci kulatého 10. mediálního dne vytvořili studenti VOŠP, vás provede Anna Bábovská.
2017
Cestovatelský klub Spálená
Na škole otevíráme Cestovatelský klub Spálená jako místo pravidelných setkání digitálních a nomádů s veřejností a studenty Publicistiky.
Festival Všemi směry zakotvil v roce 2017 na Vltavě
Třináctý ročník festivalu publicistiky a nových médií Všemi směry proběhl v roce 2017 s podtitulem Včera, dnes a zítra na lodi Tajemství, kotvící na náplavce na Vltavě. Studenti Vyšší odborné školy publicistiky v něm představili současný svět médií očima mladé generace. Hosty festivalu byli tradičně známí čeští novináři, publicisté, nakladatelé a další mediální odborníci.
Mediální den VOŠP č. 8 (podzim 2017)
Zpravodajskou mozaikou na téma Cizinci v Praze, kterou v rámci 8. mediálního dne vytvořili na podzim 2017 studenti VOŠP vás provede moderátorka Barbora Černá.
Mediální den VOŠP č. 9 (jaro 2017)
Zpravodajskou mozaikou na téma Pražské pasáže, kterou v rámci 9. mediálního dne vytvořili na jaře 2017 studenti VOŠP, vás provede moderátorka Zuzana Kovaříková.
2016
Školní Časopis roku
Vstupujeme mezi organizátory soutěže tištěných periodik českých základní a středních škol Školní časopis roku.
Mediální den VOŠP č. 7 (Podzim 2016)
Zpravodajskou mozaikou na téma Návrat na místo činu – Václavské náměstí, kterou v rámci 7. mediálního dne vytvořili studenti VOŠP, vás provede moderátorka Natálie Medunová.
Mediální den VOŠP č. 6 (jaro 2016)
Zpravodajskou mozaiku na téma Nádraží vytvořili v rámci 6. mediálního dne studenti VOŠP.
Velká přestávka
Studenti VOŠP vytvořili pod vedením Vojty Nouzáka a Honzy Dědka seriál talk-show se známými hosty, Velká přestávka. Tvůrčí tým – Michal Man Lukáš Marel, Veronika Svítilová (kamera), Veronika Hlaváčová (produkce), Jakub Bernáth (střih), Kristýna Frymlová (režie), Sabina Dračková (moderátorka).
Gentlemen´s club
Pod vedením Vojty Nouzáka a Honzy Dědka vyrobili studenti dílny talk show pořad Gentlemen´s club.Kamera: Kristýna Frymlová, Jakub Bernáth, Martina Hamrová Produkce: Michal Antoš Střih: Petr Novotný Režie: Petr Novotný. Moderátor: Vojtěch Novotný
2015
Festival Všemi směry 2015
Studenti Vyšší odborné školy publicistiky uspořádali na jaře 2015 již jedenáctý ročník studentského festivalu Všemi směry s podtitulem Až na kost v Experimentálním prostoru NoD v Praze. Cílem festivalu bylo rozebrat dopodrobna svět médií, odhalit pravou podstatu daných témat a zprostředkovat debaty se zajímavými osobnostmi ze světa médií. Během dopoledního programu byli vyhlášeni vítězové krajských kol soutěže Školní časopis roku 2015. Bohatý program vyvrcholil v plném velkém sále diskusí Válka hodnot s investigativní novinářkou Sabinou Slonkovou a s bývalým zahraničním zpravodajem České televize a v současné době pedagogem VOŠP Romanem Bradáčem. Reportážní fotografku Alžbětu Jungrovou doplnil praporčík Armády České republiky Pavel Stehlík, jenž se v bloku nazvaném Příběh válečné fotografie podělil se svými zkušenostmi s tím, jaký postoj mají členové armády k válečným fotografům. Milovníky hudby zaujala diskuze Chci bejt slyšet, v níž hudebník a také student VOŠP Ondřej Pacner, ředitelka online rádia StreetCulture Iva Jonášová a Josef Vlček z Rockzonu debatovali, jak by se měl začínající umělec zviditelnit a prosadit. Hudební nadšenci i mladí muzikanti tak mohli získat užitečné rady, jak se prosadit nejen na českém hudebním poli. Velký zájem vyvolal Prvácký speed dating, během něhož se studenti i uchazeči o studium na VOŠP mohli od lektorů i zkušenějších studentů dozvědět detaily z jednotlivých zaměření Vyšší odborné školy publicistiky. Na Generation Session Kam až jsme došli se zase představily bývalé studentky VOŠP, které působily ve školním magazínu Generace20 a v současnosti pracují v médiích.
Mediální den VOŠP č. 5 (podzim 2015)
V rámci 5. mediálního dne vytvořili studenti VOŠP zpravodajskou mozaiku na téma Karlovo náměstí. Moderuje: Josefína Šumová
Mediální den VOŠP č. 4 (jaro 2015)
V rámci 4. mediálního dne vytvořili studenti VOŠP zpravodajskou mozaiku na téma Vltava. VOŠP 2015, Moderuje: Jana Wildová.
Talk show s Janem Krausem
Studenti dílny Road show vyrobili talk show s Janem Krausem. Moderuje Aneta Cibulková.
Měsíčník MLOG
Pod vedením pedagogů Lenky Hajdučkové a Filipa Vonky natáčeli studenti VOŠP měsíčník MLOG. Byl o tom, co na škole dělají a co se děje v zákulisí jednotlivých dílen. Kamera/střih: Kristýna Frymlová, Jakub Zuzánek, Tereza Slaná. Produkce: Anna De Diana Boro. Redaktoři: Jan Marvan, Martina Nováková.
2014
Festival Všemi směry 2014
I jubilejní desátý ročník studentského festivalu publicistiky pořádaného studenty Vyšší odborné školy publicistiky v Praze Všemi směry se v roce 2014 uskutečnil v Divadle Komedie. Jeho hlavním tématem se stali Superhrdinové, lidé, kteří se o něco pozitivního snaží, jdou proti proudu a inspirují ostatní. V rámci odpoledního programu a jednotlivých tematických bloků vystoupili hosté festivalu, například duo mladých filmařů, kteří točí videa pro internetovou televizi Stream Noisebrothers, moderátorka Českého rozhlasu Barbora Tachecí, bývalý rozhlasový zpravodaj v USA a ředitel Radiožurnálu Miroslav Konvalina, výkonný ředitel společnosti Seznam.cz Michal Feix, fotograf a reportér na volné noze František Fuka, konzultant v oblasti nových médií Tomáš Kořínek či absolventi Vyšší odborné školy publicistiky, reportérka ČT, režisérka a scénáristka Aneta Vojtěchová a zakladatel internetové konzultační a reklamní agentury Inborn Ondřej Sláma. Účastníci festivalu měli také možnost se v průběhu dne zapojit do workshopů o mobilní žurnalistice či multikulturalismu v médiích, které vedli pedagogové školy. V rámci programu byli vyhlášeni vítězové krajských kol soutěže Školní časopis roku 2014.
Rozjeli jsme Televizní dílny
Rozjeli jsme Televizní dílny. Studenti pod vedením zkušených režisérů točí vlastní pořady, třeba talk show Gentleman´s club.
Mediální den VOŠP č. 3 (podzim 2014)
V rámci 3. mediálního dne vytvořili studenti VOŠP zpravodajskou mozaiku na téma Národní třída. VOŠP 2014, Moderuje: Jan Marvan.
2013
Festival Všemi směry 2013
V roce 2013 se devátý ročník studentský festival Všemi směry přestěhoval do prostor Divadla Komedie. Název zněl Za jedním cílem. Studenti Vyšší odborné školy publicistiky si jako organizátoři dali za cíl poodhalit téměř 470 návštěvníkům práci v médiích a nabídnout jim debaty o kvalitě mediálního obsahu se zajímavými osobnostmi ze světa médií. Hosty byli například absolventi a absolventky VOŠP, redaktorka Českého rozhlasu Pavlína Nečásková, reportérka ČT Aneta Vojtěchová a komentátor týdeníku Ekonom Robert Břešt´an. Dále to byli novináři Jaroslav Kmenta, Dalibor Bártek, Josef Klíma a Marek Wollner, šéfredaktor MF Dnes Robert Čásenský, ředitel programu ČT Milan Fridrich, redaktor ČT Lukáš Dolanský a další.
Mediální den VOŠP č. 1 (podzim 2013)
Reportáž Generace 20 z prvního mediálního dne VOŠP, kdy studenti vyráběli zpravodajskou mozaiku na téma Václavské náměstí. VOŠP 2013
Letní škola publicistiky
Letní škola médií začala na Publicistice novou tradicí. Každé léto nabízíme workshopy práce s kamerou a lekce mobilní žurnalistiky. V létě 2013 se uskutečnila první letní škola publicistiky na VOŠP.
Pomelo
„Pod vedením Veroniky Mullerové a Jany Srýčkové začala vznikat Generační výpověď očima studentů VOŠP, lifestylový magazín na témata, která vybízejí k diskuzi.
Kamera, střih: Simona Bokrová, Zuzana Duzbabová, Petr Šoukal, Lucie Vobořilová
Produkce: Iva Brožová, Kristýna Kvačková. Redaktoři: Lucie Kratochvílová, Jan Novotný, Lucie Šprinclová, Jana Šrámková.
Na Skok
„Pod vedením Tomáše Boušky vytvořili studenti pořad Na Skok. Kamera: Jan Hrušovský, Matěj Drbohlav, Jakub Rygel Režie, střih: Petr Vojtěch. Produkce: Iveta Wagnerová. Moderátoři: Marie Machytková a Tomáš Kabát
Vídeň a Wroclaw, naše obce nejmilejší
V dubnu 2013 již tradičně na Vídeň, kde byla hlavním lákadlem retrospektiva Maxe Ernsta, a v květnu 2013 jsme společně s pedagogy VOŠP Václavem Vokolkem a Jiřím Holubem vydali do Wroclawi a Svídnice. V rámci modulu Duchovní kořeny Evropy jsme také podnikli studijní cestu po poutních místech v okolí Prahy spojenou s tématem počátků křest´anství v Čechách.
Za tajemstvím fotografie
Na konci letního semestru 2013 jsme pod vedením pedagoga Jiřího Ernesta Archiv hlavního města Prahy, abychom si prohlédli zde uložené fotografické sbírky.
Ukaž, napiš, propaguj
Dva studentské týmy školní komunikační agentury PubliCity se umístily na druhém, respektive třetím místě v soutěži Ukaž, napiš, propaguj, v kategoriích Kulturní instituce a Občanské sdružení. Soutěž pořádalo Centrum současného umění DOX ve spolupráci s Marketingovým institutem při VŠE Praha v rámci výstavy Kartografie naděje: Příběhy sociální změny.
S Marketérem roku i podruhé
Stali jsme se podruhé partnerem Marketéra roku (23. 5. 2013), soutěže významných osobností z oblasti marketingu, která se konala pod hlavičkou České marketingové společnosti. Studenti školy se podíleli se na přípravě reportáží z vyhlašování výsledku soutěže a natáčeli rozhovory s vítězi a hosty soutěže.
2012
Festival Všemi směry 2012
Tradiční studentský festival Všemi směry si i v roce 2012 vybral jako svůj prostor pražský klub Rock Café. Tématem již osmého ročníku bylo Po stopách reportéra. Jako hosté vystoupili například moderátorka Událostí ČT Jolana Voldánová, šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery či reportérka ČT Aneta Vojtěchová. Součástí festivalu byly interaktivní workshopy, divadelní představení, soutěž o nejlepší reportáž nebo autorské čtení a projekce krátkých filmů studentů VOŠP.
I.N.C.L.U.S.I.V.E.
V rámci projektu INCLUSIVE (Involving New Communities of Learners Using Socially Inclusive Virtual Environments) v programu celoživotního učení Grundtvig jsme byli jako český partner projektu pověřeni organizací a realizací série webinářů, které se vysílaly z prostor školy ve dnech 4. a 5. prosince 2012 za účasti více než dvaceti zahraničních hostů z Portugalska, Walesu, Německa, Polska, Maďarska, Lotyšska a Litvy.
Založena Publicity
Založena Publicity, školní komunikační agentura, ve které klientům nabízíme služby marketingové komunikace.
Po tradiční Vídni nově i Mnichov
Ve školním roce 2011/2012 jsme opět navštívili Vídeň (listopad 2011) a nově i Mnichov (červen 2012). Galerie a muzea jsme absolvovali s odborným výkladem pedagogů VOŠP.
Jeremy Druker o webové žurnalistice
Na jaře 2012 přednášel výkonný ředitel a šéfredaktor Transitions On-Line Jeremy Druker na téma Moderní technologické trendy ve webové žurnalistice.
Frenčízovali jsme v Brně
Stali jsme se partnerem veletrhu Franchise Meeting Point (2. – 3. 3.2012) ve výstavním centru BVV v Brně. Prezentovali jsme tam možnosti kombinovaného studia na naší škole.
Veletrh fiktivních firem
Pomáhali jsme vyhodnocovat prezentační videa a tiskové materiály na výukovém projektu pro zájemce ze středních škol Veletrh fiktivních firem v Praze (20. – 22. 3. 2012).
Dílny médií na NGO Market
Prezentovali jsme se na NGO Market (11. 5. 2012) praktickými ukázkami z dílen médií VOŠP.
Partnerem Marketéra roku
Stali jsme se partnerem soutěže Marketér roku (16. 5. 2012), pořádané Českou marketingovou společností. Studenti jednotlivých zaměření v rámci specializačních dílen a projektů připravili reportáže z vyhlášení výsledku soutěže a natočili rozhovory s osobnostmi českého marketingu a vítězi soutěže.
Léto s knihou a VOŠP
Zúčastnili jsme se také Letního knižního festivalu Ostrava (15. – 16. 6. 2012) a vystavovatelům a návštěvníkům jsme se snažili přiblížit filozofii naší školy.
VOŠP v souvislostech
Spolupracovali jsme s ADV studiem a TV Noe na výrobě diskuzního pořadu V souvislostech ve školním televizním studiu. V tomto pravidelném týdeníku TV Noe se divákovi představovaly aktuální politicko-společenská témata komentovaná odborníky z širšího úhlu pohledu. Mezi hosty patřili například i univerzitní profesor a kněz Tomáš Halík a ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg.
Týden vědy a techniky s naší podporou
Již potřetí jsme spolupracovala na Týdnu vědy a techniky (1. – 15. 11. 2012), který pořádala Akademie věd ČR nejen v Praze, ale i ve všech krajských městech České republiky. Na produkci a organizaci festivalu se podílelo 33 studentů, kteří pomáhali s přípravou i realizací celé akce, zajišt´ováním videozáznamu jednotlivých odborných přednášek a fotodokumentací celé akce.
Každý, kdo něco znamená, byl v Pomelu
Ve školním roce 2012/2013 jsme pro studenty otevřeli celkem 11 specializačních dílen audiovizuálního zaměření. Pod zkušenými profesionály z praxe pracovali studenti v týmech, kde zpracovávali ankety, reportáže či rozhovory v televizním studiu. Vznikl například úspěšný lifestylový magazín Pomelo.
Máme i televizi!
Otevřeli jsme rozhlasovou a fotografickou dílnu a také dílnu mobilní žurnalistiky, zaměřenou na nejnovější technologie a trendy ve zpracování obsahu. Studenti zpracovávali aktuality a vytvářejí reportáže, studiové rozhovory, tematické projekty a videa z akcí školy, významných partnerů či zajímavých událostí. Jejich výstupy se následně vysílají na školním televizním okruhu TV DOT.
Neznámé Čechy Václava Vokolka
Důležitou součástí tvorby studentů jsou tematické projekty, jejichž cílem představit zajímavé umělce a témata z kulturního a historického prostředí. K projektu kunsthistorika a pedagoga Vyšší odborné školy publicistiky Václava Vokolka Neznámé Čechy, jehož cílem bylo seznámit širokou veřejnost s posvátnými místy na území Čech, studenti vytvářeli dokumentární snímky.
2011
Festival Všemi směry 2011
Studentský festival nezávislé publicistiky Všemi směry proběhl v roce 2011 v pražském klubu Rock Café. Jednalo se již o šestý ročník, pořádaný studenty Vyšší odborné školy publicistiky. Určen byl zejména studentům středních, vyšších odborných a vysokých škol, ale také pedagogům, zaměstnancům a absolventům VOŠP. Téměř 600 návštěvníků mělo možnost prožít si jeden den v kůži novináře; poznat, co obnáší novinářské řemeslo a práce redaktora, reportéra nebo komentátora; účastnit se debaty s profesionály z oboru, například nad tím, o čem stojí za to psát, mluvit nebo natáčet. Na festivalu vystoupili spisovatel Michal Viewegh, šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek, herec, hudebník a moderátor Pavel Anděl či dokumentaristka Linda Jablonská.
Čekáme na tebe
Videospot studentů Vyšší odborné školy publicistiky v Praze jako pozvánka na příjimací zkoušky, VOŠP 2011.
Historie věčně živá
V rámci grantového programu EU Mládež v akci jsme pokračovali ve výměnném projektu History is not Silent (1. 5. – 30. 11. 2011). V září 2011 naši školu navštívili studenti z finské mediální školy TAMK v Tampere. Hlavním cílem projektu bylo předávání zkušeností na poli orální historie a mediální komunikace na mládežnické úrovni.
Rodí se tištěný týdeník ECHO
Tištěný týdeník ECHO právě vznikl jako prostor pro práci s textem, grafikou. Místo plné mediálních nápadů a spolupráce.
Návštěva z Finska
Uspěli jsme v grantovém programu Evropské unie Mládež v akci s výměnným projektem History is not Silen (1. 5. – 30. 11. 2011. Naši školu navštívili studenti z finské mediální školy TAMK v Tampere.
Jak založit a vést firmu
Zúčastnili jsme se Veletrhu fiktivních firem (29. – 31. 3. 2011) na holešovickém výstavišti v Praze, výukového projektu pro zájemce z rad středních škol v celé České republice.
Prázdniny s VOŠP
V létě 2011 (31.7. – 5. 8.) proběhla pro studenty středních škol v prostorách Stojanova Gymnázia na Velehradě prázdninová škola Velehrad, kterou pedagogicky vedli naši garanti odborné výuky studijního zaměření AVDM.
Litevská setkání
V rámci projektu partnerství Grundtvig s názvem Inclusive Programu celoživotního učení jsme se v říjnu 2011 setkali s ostatními partnery projektu v Litvě.
Interaktivní přednášky ve studijním programu
Díky projektu Rozvoj a inovace studijního programu VOŠP – vzdělávací dílna webové žurnalistiky operačního programu Praha – Adaptabilita (1. 2. 2010 – 31. 7. 2012) studenti VOŠP již v zimním semestru 2011/2012 studovali s podporou kurzů vytvořených v LMS Moodle, a mohli si tak otestovat výhody studia podle interaktivních přednášek a dalších materiálů dostupných online.
Mezigenerační setkání na VOŠP
V našem televizním studiu se od podzimu 2011 studenti scházeli s lidmi, kteří se zapsali do života naší společnosti a chovají k VOŠP osobní vztah. Tato mezigenerační setkání přinesla studentům audiovizuálních a digitálních médií možnost, aby si procvičili všechny aspekty produkční a postprodukční práce. Mezi pozvanými hosty byli spisovatel Václav Vokolek, režisér Petr Prchal, biskup Václav Malý, novinář Jeremy Druker, sociolog médií Jiří Vymazal, vysokoškolská pedagožka Monika MacDonagh-Pajerová a psycholožka a spisovatelka Jana Švehlová.
Praxe v Publicity
V rámci školní komunikační agentury PubliCity mohli studenti aplikovat získané teoretické dovednosti v praxi. V rámci praxí studenti pracovali na projektech Vyšší odborné školy publicistiky.
Týden vědy a techniky opět s VOŠP
Stali jsme se opět partnerem Týdne vědy a techniky (listopad 2011), organizovaný Střediskem společných činností Akademie věd ČR. Studenti pomáhali zajištovat videozáznamy jednotlivých odborných přednášek i hladkou organizaci celého festivalu.
2010
Festival Všemi směry 2010
Hlavním tématem festivalu současné publicistiky Všemi směry se v roce 2010 se stal vztah médií a reality. V panelových diskuzích se jejich účastníci věnovali mediálnímu vlivu na chování a rozhodování společnosti například během finančních krizí či chřipkových epidemií a přístupu médií k informačním zdrojům například v otázce lobbingu či investigativní žurnalistiky. Stěžejní částí festivalu se staly interaktivní workshopy v podobě open redakcí. Návštěvníci mohli sledovat přípravu zpravodajství a publicistických pořadů od zjištění informace po její odvysílání publiku. VOŠP 2010, autor: Iveta Škrabalová,
Přijímací zkoušky na VOŠP
Zpravodajskou reportáž z přijímacích zkoušek na VOŠP vyrobil tým studentů ve složení: David Černý, Pavlína Nečásková, Monika Harčaríková, Martin Keller a Tomáš Všetečka.
Generace 20 se hlásí o slovo
Vznikl internetový magazín Generace 20 jako zpravodajský a publikační portál představující tvorbu studentů s autorskými výstupy jednotlivých studentu, kteří se tak učí pracovat v malých redakčních týmech.
Dvakrát Vídeň a jedny Drážďany k tomu
Vídeň jsme si v rámci kulturně poznávacích zájezdů oblíbili a navštívili ji hned dvakrát a navíc vyrazili ještě do Drážďan.
Rozvoj a inovace studijního programu
Pokračovali jsme v projektu Rozvoj a inovace studijního programu VOŠP – vzdělávací dílna webové žurnalistiky v rámci Operačního programu Praha – Adaptabilita. Jeho cílem bylo inovovat a rozšířit studijní program VOŠP o systém vzdělávacích modulů a kurzů zaměřených na aktuální trendy současné online žurnalistiky.
Generace 20 má sourozence
Vedle internetového magazínu Generace 20, který byl založen v dubnu 2010, vznikl v říjnu 2010 jako druhá publikační platforma pro studenty VOŠP týdeník ECHO.
Gaudeamus igitur…
Ve školním roce 2010/2011 jsme se prezentovali na dvou veletrzích pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus Brno (2. – 5. 11. 2010) na BVV v Brně a Gaudeamus Praha (25. – 26. 1. 2011) na holešovickém výstavišti v Praze. V rámci svých odborných praxí či výuky v modulech SDP podle jednotlivých zaměření se zapojili i studenti.
Týden vědy a techniky
V listopadu 2010 jsme se stali partnerem Týdne vědy a techniky AV ČR. Studenti VOŠP pomáhali pořizovat videozáznamy jednotlivých odborných přednášek a zajišt´ovat organizaci festivalu.
2009
Festival Všemi směry 2009
Festival Všemi směry se v roce 2009 přesunul z prostor školy do experimentálního prostoru Roxy/NoD pod názvem Všemi směry – festival současné publicistiky. Zaměřil se na trendy v mediální sféře a aktuální témata. Návštěvníci se mohli zúčastnit tematických publicistických workshopů, shlédnout panelové diskuse o náhubkovém zákonu nebo mediích jako hybné síly určující agendu ve veřejném prostoru. Hosty festivalu byli moderátoři Václav Moravec a Daniela Drtinová, politici Marek Benda a Jiří Ruml či novináři Erik Tabery, Marek Wollner a Jindřich Šídlo. Součástí programu bylo i expresionistické divadelní představení připravené studenty kulturní publicistiky, pravopisný diktát, kde si návštěvníci mohli ověřit své jazykové schopnosti, autorská čtení studentů VOŠP a koncert skupiny The Mask. Festival kompletně připravili – od zajištění hostů přes financování až po propagaci – studenti VOŠP. VOŠP 2009 Reportáž Ivety Škrabalové
Winton Train – Inspirace dobrem
Studentka 2. ročníku VOŠP Daniela Pokorná získala první místo ve výtvarné soutěži „Winton Train – Inspirace dobrem“. Cenu získala za objekt prodloužené židle jako metafory sdílení sebe, času i prostoru s tím, kdo se v našem životě objeví.
Prague Multimedia Project 2009
Na konci letního období školního roku 2008/2009 jsme se stali hostující a partnerskou školou Prague Multimedia Project 2009, na kterém jsme pod záštitou Ambasády USA spolupracovali s pedagogy a studenty University of Miami na tvorbě multimediálních webových stránek zaměřených na udržitelné zdroje energie a způsoby života šetrné k životnímu prostředí.
Do Vídně za uměním
Čtyřicet studentů, pedagogů a přátel školy se v listopadu 2009 vydalo do Vídně na výstavu Impresionisté v Albertině s odborným výkladem pedagoga VOŠP Václava Vokolka.
Spolupráce se Studiem Velehrad
Navázali jsme dlouhodobou spolupráci v oblasti odborné výuky se Studiem Velehrad Olomouc při realizaci studijní specializace TV publicistika a společností pro kulturu a umění OMEN při realizaci studijní specializace kulturní publicistiky.
Úspěšný grantový projekt
V roce 2009 jsme uspěli s grantovou žádostí do Operačního programu Praha – Adaptabilita s projektem Rozvoj a inovace studijního programu VOŠP – vzdělávací dílna webové žurnalistiky (2010 – 2012). Jeho cílem bylo inovovat a rozšířit studijní program VOŠP o systém vzdělávacích modulů a kurzů zaměřených na aktuální trendy současné online žurnalistiky.
Spolupráce s Economií
V rámci projektu OPPA jsme také uzavřeli smlouvu o partnerství s vydavatelstvím Ekonomia na projektu Vzdělávací dílna webové žurnalistiky, s webovým zpravodajským serverem iHNed a odborníky na webovou žurnalistiku a e-learning z univerzitního sektoru v České republice a v zahraničí.
Spolupráce s IKSV
Navázali jsme spolupráci s Institutem komunikace s veřejností (IKSV) na společných projektech týkajících se profesního rozvoje a vzdělávání novinářů a studentů publicistiky, odborných stáží a praxí studentů u spolupracujících partnerů a organizací.
2008
Všemi směry 2008
Po festivalu Všemi směry 2008 nám zůstala v archivu jen znělka…
Spolupráce s Nadačním fondem Josefa Luxe
Podíleli jsme se na komunikační strategii zejména Nadačního fondu Josefa Luxe a Divadla na zábradlí, pro něž jsme v rámci odborných předmětů pravidelně sestavovali tiskové zprávy a prováděli analýzy komunikace a vnějších vztahů. Cílem Nadačního fondu Josefa Luxe byla podpora iniciativ a aktivit přispívajících k vytváření, rozvoji a ochraně duchovních, etických a kulturních hodnot.
2007
Festival Všemi směry 2007
Na jaře 2007 Vyšší odborná škola publicistiky ožila již třetím ročníkem studentského festivalu Všemi směry, mapující tvorbu studentů za uplynulý školní rok. V učebnách byly vystaveny výsledky práce studentů jednotlivých tvůrčích dílen, od výstavy fotografií přes projekty a prezentace z dílny Reklama a PR až po texty z oblasti kulturní, společensko-politické a sportovní publicistiky. Studenti kulturní publicistiky četli své básně. Festival měl tradičně i vlastní festivalové rádio, na jehož vysílání se podílely moderátorské dvojice z řad studentů. V aule školy se promítaly studentské dokumentární a krátké filmy. V rámci doprovodného programu byla v aule představena tvůrčí dílna rétoriky, studenti odehráli tři různá divadelní představení a na terase školy proběhla interaktivní výstava s názvem Třpyt. Definitivní tečkou za festivalem byla afterparty v prostorách Divadla komedie, kde proběhla dražba předmětů věnovaných vyučujícími VOŠP a vystoupení studentských hudebních formací.
Pocem kam deš
Moderátorka Adéla Nosková provádí zájemce o studium na VOŠP školou a seznamuje je s jejími obyvateli. Humorná reportáž režíruje Zuzana Kosáková a na kameru natáčí Vratislav Huráb. Produkce se ujala Martina Pašingerová a klapkou klapala Marie Muchová. VOŠP 2007, Moderuje Adéla Nosková.
Úspěšná dekáda
Ve dnech 10. a 11. dubna 2007 jsme za přítomnosti kardinála Miloslava Vlka oslavili Akademií VOŠP 2007 deset let od zapsání do registru vyšších odborných škol. Představili jsme také náš Almanach vydaný k jubileu školy. Na programu byla i panelová diskuse „Co dělají novináři špatně?“ Historii školy mapovala výstava „Desetiletí s publicisty VOŠP“.
Vladimír Bystrov vyznamenán
Dlouholetý pedagog školy Vladimír Bystrov byl 28. října 2007 na Pražském hradě slavnostně dekorován druhým nejvyšším státním vyznamenáním Řádem T.G.M. V ediční řadě VOŠP Studie vydal také publikace Svobodná nesvoboda a sborník Média, kultura a náboženství.
2006
Druhý ročník festivalu VOŠP Všemi směry
Druhý ročník festivalu Vyšší odborné školy publicistiky Všemi směry se uskutečnil na jaře 2006. Škola patřila spolužákům, absolventům, zájemcům o studium nebo „jenom“ přátelům školy a k vidění i slyšení bylo to nejlepší, co studenti za uplynulý rok zachytili objektivem fotoaparátu, kamerou, mikrofonem, diktafonem či perem. Na programu byly vernisáže fotografické výstavy, prezentace uměleckých textů, ukázky publicistických prací specializace Publicita a spolupráce s veřejností. V aule školy se promítaly více než dvě desítky filmů, včetně snímků našich absolventů, především od partnera festivalu, mělnického kolegy Krišpína (Festival amatérského filmu). Prostor dostala i prezentace studentů reklamy a PR. Nechybělo ani čtení z nového školního Almanachu poezie. Po oba dva dny návštěvníky po chodbách školy provázelo speciální festivalové rádio, jehož vysílání si řídili studenti z rozhlasové tvůrčí dílny. Velký úspěch slavil smíšený pěvecký sbor, složený převážně z pedagogů školy.
Rezidenční škola VOŠP ve Sv. Janu pod Skalou
Napodzim roku 2006 se uskutečnila rezideční škola VOŠP v Sv. Janu pod Skalou. Ivan Vágner analyzoval se studenty noviny, Petr Uherka je zasvěcoval do tajů PR, Petr Sládeček ukázal základy managementu a Stanislav Zeman učil studenty psychologii reklamy.
První díl studentské reportáže z rezideční školy VOŠP ve Sv. Janu pod skalou. Moderátoři: Iva Marešová a Viktor Tamayo, VOŠP 2006.
Vítězný dokument Julie a CF
Student 3. ročníku VOŠP Robert Bláha získal na mezinárodním filmovém festivalu dětské a studentské tvorby Ostravský koníček (14. do 16.6. 2006) první místo v kategorii dokumentárního filmu tvůrců nad 18 let za svůj snímek Julie a CF.
Pout´ na Tetín
V sobotu 15. 9. 2006 se konala pout´ církevních škol na starobylý Tetín se vzpomínkou na sv. Ludmilu. V předvečer se někteří odvážlivci sešli ve Sv. Janu pod Skalou a pozvání přijal bývalý ministr školství, katolický kněz a toho času poustevník Petr Pit´ha. Ráno se všichni odebrali pěšky na Tetín, kde po mši pod širým nebem prezentovali osobitým způsobem každý svou školu. Zástupci VOŠP promítali film svých spolužáků o tetínské historii a také dokument o školní kapele „Jerguš Bača end Band“.
Nový školní časopis Náš úhel pohledu
V listopadu 2005 začal vycházet nový školní časopis Náš úhel pohledu, v němž se redakční kolektiv pod vedením žurnalisty a pedagoga Vladimíra Bystrova zaměřil na politické, společenské, kulturní i sportovní dění.
Za Jiřím Cieslarem
Ve středu 25. ledna 2006 jsme se v kostele sv. Salvatora na Starém Městě naposledy rozloučili s pedagogem VOŠP, profesorem Jiřím Cieslarem.
Absolventské sbohem II
Slavnostní vyřazení posluchačů, kteří absolvovali závěrečné zkoušky v zářijovém termínu, se konalo v refektáři kláštera Na Slovanech 22. září 2006.
Poezie v Bibli
Ve školním roce 2006/7 byl na naší škole vyučován volitelný modul Poezie v Bibli a v dubnu 2007 besedovali ve škole se studenty zástupci některých řeholí.
2005
Všemi směry poprvé
Všemi směry poprvé, v květnu startoval první ročník festivalu studentů, ze kterého ho se stala tradice školy. V květnu 2005 proběhl v prostorách školy první ročník Festivalu VOŠP. Cílem bylo představit tvůrčí aktivity studentů napříč jednotlivými studijními specializacemi. Důležitou součástí programu byla soutěž v kategoriích film, fotografie, public relations, rádio a původní literární text. Program vyvrcholil závěrečnou afterparty v kavárně Divadla Komedie, která se odehrála za hudebního doprovodu několika kapel složených ze studentů školy. Nedílnou součást programu bylo živé vysílání festivalového rádia, jehož moderátoři zpestřovali náladu návštěvníkům festivalu hudebním doprovodem a informovali je o všem důležitém.
Vítězný dokument Ozbrojen vírou
Studenti VOŠP Aneta Vojtěchová, Michaela Nováková a Michal Tepřík se nechali inspirovat přednáškou kaplana 4. brigády rychlého nasazení P. Jordanka a natočili dokument o duchovní službě v armádě Ozbrojen vírou. Na filmovém festivalu mladých Dětská filmová zahrada s ním zvítězili v kategorii do 26 let.
Studenti publikují v Advojce
Do nového kulturního týdeníku A2 začali psát hudební recenze, rozhovory a články studenti VOŠP Jan Červenka, Jakub Pech, Václav Hnátek a Štěpán Havlíček.
Přeshraniční mediální spolupráce
Studentka VOŠP Monika Horáková publikovala své texty v regionálním rakouském listu Der Waldviertler a představila je také na mezinárodní konferenci v Raabs an der Thaya.
Absolventské sbohem
Dne 23. září 2005 proběhl již tradičně v refektáři benediktinského kláštera v Praze Na Slovanech slavnostní akt vyřazení úspěšných absolventů VOŠP, kteří studium zakončili absolutoriem v zářijovém termínu. Po skončení oficiální části následovala v přilehlém kostele Panny Marie, sv. Jeronýma a Slovanských patronů bohoslužba za ukončení studia, celebrována jedním z vyučujících naší školy P. Františkem Mičkem.