fbpx
preloader

Alkohol na vodu nepatří. Ale co na to český vodák?

Rubrika: Generace20.cz
Datum: 8. 6. 2022

Mnozí rekreanti si bez popíjení alkoholu nedovedou představit dovolenou. Někteří si proto splouvání řek přes den zpříjemňují například pitím piva a tvrdé lihoviny si nechávají až na večer. V podnapilém stavu ale hrozí, že člověk nemá plnou kontrolu nad lodí a při zdolávání jezu se převrátí nebo vodák nedokáže pomoct třeba tonoucímu kamarádovi. I přes to, že je alkohol na řekách povolen, půjčovny nerady poskytují výbavu podnapilým lidem

Půjčovny sice vodákům dýchat nedávají, ale lidem v podroušeném stavu přenechat kánoi či raft odmítají. „Nechceme mít na svědomí, že během splouvání opilý člověk zaviní nehodu a my do toho budeme zatáhnuti,“ vysvětluje Jiří Adamec, pracovník v půjčovně lodí ADA. Sportovkyně Veronika Dvořáková má k samotnému vodáctví respekt. „Tato volnočasová aktivita mi připadá nevyzpytatelná a sama se bojím, že bych pod vlivem alkoholu nebyla schopná pomoct třeba ostatním,“ přiznává se Dvořáková. V takovém případě hrozí, že při záchraně druhé osoby jednotlivec ohrozí i svůj život. „Napiji se ráda. Přes den na vodě ale alkohol nekonzumuji,“ dodává sportovkyně.

Dvacetiletá studentka ekonomiky Denisa Vysloužilová vyráží na vodu s přáteli každé léto. „Jezdí nás asi dvacet, takže dohromady deset lodí. Je to super příležitost, jak v létě strávit čas s kamarády a zároveň si zasportovat,“ říká Vysloužilová. Mladé ale mnohdy láká na vodě i alkohol, který berou jako neodmyslitelnou součást letních radovánek. „Přes den popíjíme třeba jen pivo, v tom případě ale nesjíždíme jezy. Tvrdý si pak necháváme na večer k táboráku,“ dodává studentka ekonomiky.


Plovací vesty na českých řekách nejsou povinné 

Právě u splavů a peřejí vodáci mnohdy přeceňují schopnosti. „Není žádná ostuda loď z vody vytáhnout a v daném úseku ji přenést,“ říká mluvčí půjčovny lodí Samba Martina Vyšatová. Je také dobré jít se na nebezpečný úsek před splutím podívat. „Nejlepší je, aby vodák nechal loď u kraje a došel si místo, u kterého si není jistý, prohlédnout. Může se tak rozhodnout, jestli bude splouvat, nebo loď přenese,“ popisuje mluvčí.

Pokud je člověk podnapilý, nemusí si uvědomovat rizika, která nastávají například se zdoláváním jezu. „Když se necítím, loď raději přenesu. Hecování ostatních mě nepřiměje změnit názor,“ říká Vysloužilová, která jezy sjíždí nerada. „Jednou jsem se překlopila. Nikomu se sice nic nestalo, ale od té doby mám strach,“ vysvětluje studentka, která na sobě má po celou dobu plavby pro jistotu i vestu. Tu většina půjčoven nabízí k lodím zdarma. „Plovací vesty sice nejsou povinné, ale k dispozici je máme pro každého, kdo si o ně řekne. Nejvíce se však zaměřujeme na děti,“ říká Adamec, pracovník z půjčovny ADA.


Sjíždění řek sebou nese velké riziko

Podle webu raft.cz zahynuli minulý rok v tuzemsku tři vodáci, v roce 2020 přišlo o život devět osob, což je za posledních sedm let nejvíce utonulých na českých řekách. K většině nehod s tragickými následky dochází podle majitele půjčovny lodí Petra Ptáčka hlavně na jezech. „Jestliže se do nějaké nebezpečné situace dostanu, tak je nejlepší snažit se co nejvíc si lehnout na vodu, aby tělo bylo v jednom proudu. U dna nám funguje jeden proud a na hladině druhý. To si málokdo uvědomuje,“ říká Ptáček pro Rozhlas. Když se tedy bude vodák snažit v rozbouřené oblasti řeky postavit, bude ho to neustále přetáčet. Majitel půjčovny dále doporučuje snažit se plavat šikmo ke břehu, aby člověku někdo pomohl.

Vysloveně nebezpečných jezů je v tuzemsku i nadále přes 140. Podle asociace Záchranný kruh je důležité vždy od tonoucího udržovat bezpečnou vzdálenost a k jeho záchraně použít nejlépe záchrannou pomůcku (plovák, kruh či PET lahev, která v nouzovém případě dokáže člověka aspoň částečně nadnést, pozn. red.). Hrozí totiž, že by mohl v panice druhého utopit.


Projekt Bezpečně u vody má chránit nejen vodáky

Problémem nárůstu úmrtí na českých vodách ale zůstává podle Ptáčka zbrklost vodáků. „Sjet řeku není pětiminutová záležitost. Důležité je, aby alespoň jeden z posádky měl už nějaké zkušenosti a byl střízlivý,“ upřesňuje. Policie České republiky proto i letos bude aktivně informovat majitele plavidel, plavce i veřejnost o bezpečném pobytu na vodě i v její blízkosti pomocí akce Bezpečně u vody 2022. „Cílíme hlavně na děti a jejich rodiče. Nezapomínáme ani na bezpečnost osobního majetku či vozidel, které s sebou návštěvníci různých koupališt´, kempů a dalších vodních ploch mají,“ přibližuje detaily kampaně první náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch.

Čtěte dále

Na zkušenostech z Ameriky budu stavět několik dalších let, říká reportér Jakub Říha
V USA se odehrály prezidentské volby, kde proti sobě stáli Donald Trump a Kamala Harrisová. Vyhrál je nakonec první zmíněný. Jako novinář letěl tuto zásadní akci světové politiky pokrývat i reportér CNN Prima News Jakub Říha. Dostal možnost sledovat dění přímo na místě a zažil třeba i konflikt s Trumpovými stoupenci.
Rubrika: Generace20.cz
Datum: 20. 11. 2024
Pod kapotou
Ponořte se do světa motorismu společně s Davidem Bayerem, smradem spálených pneumatik a vůní benzínu. V prvním díle pořadu Pod kapotou se David vydal po stopách Central european rally, navštívil amatérské okruhové závody šampionátu Carbonia Cup a informoval o mnohých dalších novinkách ze světa automobilů a motocyklů. Tak zapněte své pásy, otočte klíčem a nahlédněte s námi "Pod kapotu".
Rubrika: Rádio VYŠŠÍ HLAS
Datum: 12. 11. 2024
Hlas záhad: Michael Jackson
Michael Jackson byl neuvěřitelným hudebním i tanečním přínosem pro společnost. Od jeho úmrtí již uběhlo mnoho let, ale co když podle některých tak úplně neodešel? Co když se stále objevují "důkazy", že je král popu stále naživu a schovává se daleko od světel reflektorů? V této epizodě Hlasu záhad si tyto důkazy projdeme společně s Valerií Knotovou. Věříte, že by Michael Jackson mohl žit v…
Rubrika: Rádio VYŠŠÍ HLAS
Datum: 12. 11. 2024