fbpx
preloader

Díra, která duši roztrhává na kusy. Mladí vypráví o hraniční poruše osobnosti

Rubrika: Generace20.cz Televize dot
Datum: 22. 9. 2023

#téma #psychickézdraví

Bezmoc, boj a bolest. O hraniční poruše osobnosti (HPO) se často mluví jako o „rakovině duše“. Lidé s touto komplikovanou diagnózou prožívají city extrémně naplno. Typickými projevy bývají dramatické výkyvy nálad, přičemž často převáží zoufalství, vztek a další negativní afekty spojené se sebepoškozovaním a pokusy o sebevraždu.

Odborníci hraniční poruchu osobnosti často přirovnávají k horské dráze, po které pacienti jezdí nahoru a dolů. Z toho důvodu často reagují velmi prudce a neadekvátně. „Představit si je můžeme jako lidi s černými brýlemi, skrz které nevidí nic než katastrofy,“ popisuje psychoterapeut Adam Táborský.

Tato komplikovaná diagnóza postihuje zejména ženy v mladším věku. „Registrovala jsem na sobě silnou impulzivitu, chronickou únavu a pocity prázdnoty. Chvíli jsem necítila nic, pak zase všechno,“ vypráví osmnáctiletá Viktorie Lena.

 

Čtyřistakrát vyšší riziko sebevraždy

Vedle věku hrají důležitou roli i traumata z dětství. Dvacetiletou Eryku fyzicky týral vlastní otec, ve škole si zažila šikanu od spolužáků, prožila si peklo i ve vztahu s drogově závislým partnerem. Dnes její duší svírá i HPO. „Nejhorší jsou propady, kdy se jenom nesnášíš. Když tohle zažívám, tak si jdu prostě zapálit několik cigaret nebo vypiju víno, abych se utlumila a nešla to udělat. Jinak bych tu už nebyla,” naráží na momenty, kdy by si ráda vzala život. Riziko sebevraždy je u trpícího člověka totiž až čtyřistakrát větší než u zdravého. Eryka se o sebevraždu pokusila už třikrát.

O životě s HPO vypráví i Eryka.

Video vzniklo v semestrálním ateliéru Short Stories.

Pro lidi, kteří o existenci hraniční poruchy nic neví, je jednoduché hraničáře, v nejčastějších případech ženy, nazvat „obyčejnou hysterkou”. Rozdíl je ale velký. „Hysterky jsou teatrální a jejich emoce jsou prázdné. To se hraničářů netýká. Prožitky jsou mnohem intenzivnější. Například ztráta telefonu je u nich přirovnatelná hořícímu domu,“ přibližuje psycholog Jeroným Klimeš.

 

 

Více o hraniční poruše se dočtete v článku na webu Generace20.

Jedním z problémů v boji s poruchou je značný nedostatek psychiatrů. Čekací doba na denní program stacionářů je totiž zhruba rok.

 

 

 

Připravili: Natálie Diviaková, Mikuláš O´Sullivan, Michaela Rozínková, Monika Trhlíková, Justýna Pískačová

Celé téma psychické nepohody generace Z si můžete přečíst tady.

Čtěte dále

Magazín Generace20 na téma POKLADY
V novém vydání Generace20 se můžete dočíst nejen o lidech, kteří poklady hledají, ale i těch, co je vytváří. A co bychom byli za Čechy, kdybychom mezi největší klenoty nezařadili pivo. Na zlatavém moku jsme se v redakci shodli, ale zda je pokladem české gastronomie takový katův šleh, už tak jisté není… Možná se po přečtení také vydáte pátrat na zříceninu hradu Trosky a díky našim redaktorům už teď víte, jak…
Rubrika: Generace20.cz
Datum: 31. 3. 2025
RYCHLORANDE s VOŠP aneb Jak si vybrat školu?
Studenti jednotlivých zaměření představili své obory zájemcům o studium a pomohli jim objevit, který je pro ně ten pravý. Na Publicistice se totiž konalo RYCHLORANDE s VOŠP. Uchazeči se mohli v rámci desetiminutových rozhovorů ptát na vše, co je během studia čeká, a získat různé tipy a rady, které jim pomohou překonat první ročník. Studenti byli připraveni podělit se o mnoho zajímavostí a zkušeností ze…
Rubrika: PRO.motion
Datum: 26. 2. 2025
Miro Šmajda: SuperStar mi dost pomohla. Kariéra „z garáže“ by byla hodně náročná
Hudba provázela Mira Šmajdu už od dětství. Svůj talent poprvé ukázal celému Česku v roce 2009, kdy se stal finalistou v pěvecké soutěži SuperStar. Cesta od talentové soutěže k vlastní kapele a působení ve známé rockové skupině je příběhem, který inspiruje nejen začínající hudebníky, ale i všechny kteří si jdou za svým snem.
Rubrika: Televize dot
Datum: 20. 2. 2025