fbpx
preloader

Díra, která duši roztrhává na kusy. Mladí vypráví o hraniční poruše osobnosti

Rubrika: Generace20.cz Televize dot
Datum: 22. 9. 2023

#téma #psychickézdraví

Bezmoc, boj a bolest. O hraniční poruše osobnosti (HPO) se často mluví jako o „rakovině duše“. Lidé s touto komplikovanou diagnózou prožívají city extrémně naplno. Typickými projevy bývají dramatické výkyvy nálad, přičemž často převáží zoufalství, vztek a další negativní afekty spojené se sebepoškozovaním a pokusy o sebevraždu.

Odborníci hraniční poruchu osobnosti často přirovnávají k horské dráze, po které pacienti jezdí nahoru a dolů. Z toho důvodu často reagují velmi prudce a neadekvátně. „Představit si je můžeme jako lidi s černými brýlemi, skrz které nevidí nic než katastrofy,“ popisuje psychoterapeut Adam Táborský.

Tato komplikovaná diagnóza postihuje zejména ženy v mladším věku. „Registrovala jsem na sobě silnou impulzivitu, chronickou únavu a pocity prázdnoty. Chvíli jsem necítila nic, pak zase všechno,“ vypráví osmnáctiletá Viktorie Lena.

 

Čtyřistakrát vyšší riziko sebevraždy

Vedle věku hrají důležitou roli i traumata z dětství. Dvacetiletou Eryku fyzicky týral vlastní otec, ve škole si zažila šikanu od spolužáků, prožila si peklo i ve vztahu s drogově závislým partnerem. Dnes její duší svírá i HPO. „Nejhorší jsou propady, kdy se jenom nesnášíš. Když tohle zažívám, tak si jdu prostě zapálit několik cigaret nebo vypiju víno, abych se utlumila a nešla to udělat. Jinak bych tu už nebyla,” naráží na momenty, kdy by si ráda vzala život. Riziko sebevraždy je u trpícího člověka totiž až čtyřistakrát větší než u zdravého. Eryka se o sebevraždu pokusila už třikrát.

O životě s HPO vypráví i Eryka.

Video vzniklo v semestrálním ateliéru Short Stories.

Pro lidi, kteří o existenci hraniční poruchy nic neví, je jednoduché hraničáře, v nejčastějších případech ženy, nazvat „obyčejnou hysterkou”. Rozdíl je ale velký. „Hysterky jsou teatrální a jejich emoce jsou prázdné. To se hraničářů netýká. Prožitky jsou mnohem intenzivnější. Například ztráta telefonu je u nich přirovnatelná hořícímu domu,“ přibližuje psycholog Jeroným Klimeš.

 

 

Více o hraniční poruše se dočtete v článku na webu Generace20.

Jedním z problémů v boji s poruchou je značný nedostatek psychiatrů. Čekací doba na denní program stacionářů je totiž zhruba rok.

 

 

 

Připravili: Natálie Diviaková, Mikuláš O´Sullivan, Michaela Rozínková, Monika Trhlíková, Justýna Pískačová

Celé téma psychické nepohody generace Z si můžete přečíst tady.

Čtěte dále

Na zkušenostech z Ameriky budu stavět několik dalších let, říká reportér Jakub Říha
V USA se odehrály prezidentské volby, kde proti sobě stáli Donald Trump a Kamala Harrisová. Vyhrál je nakonec první zmíněný. Jako novinář letěl tuto zásadní akci světové politiky pokrývat i reportér CNN Prima News Jakub Říha. Dostal možnost sledovat dění přímo na místě a zažil třeba i konflikt s Trumpovými stoupenci.
Rubrika: Generace20.cz
Datum: 20. 11. 2024
Pod kapotou
Ponořte se do světa motorismu společně s Davidem Bayerem, smradem spálených pneumatik a vůní benzínu. V prvním díle pořadu Pod kapotou se David vydal po stopách Central european rally, navštívil amatérské okruhové závody šampionátu Carbonia Cup a informoval o mnohých dalších novinkách ze světa automobilů a motocyklů. Tak zapněte své pásy, otočte klíčem a nahlédněte s námi "Pod kapotu".
Rubrika: Rádio VYŠŠÍ HLAS
Datum: 12. 11. 2024
Hlas záhad: Michael Jackson
Michael Jackson byl neuvěřitelným hudebním i tanečním přínosem pro společnost. Od jeho úmrtí již uběhlo mnoho let, ale co když podle některých tak úplně neodešel? Co když se stále objevují "důkazy", že je král popu stále naživu a schovává se daleko od světel reflektorů? V této epizodě Hlasu záhad si tyto důkazy projdeme společně s Valerií Knotovou. Věříte, že by Michael Jackson mohl žit v…
Rubrika: Rádio VYŠŠÍ HLAS
Datum: 12. 11. 2024