fbpx
preloader

Hlas umělé inteligence? Pomoc i problémy

Rubrika: Generace20.cz
Datum: 8. 5. 2024

Od doby, kdy Beatles obsadili se svými singly první příčku světových žebříčků, uplynuly již desítky let. Také díky umělé inteligenci si fanoušci mohou hudbu „Brouků“ připomenout. Svět loni na podzim obletěla „nová“ skladba skupiny Now and Then. Přestože píseň původně napsal i nazpíval John Lennon již v 70. letech minulého století, vyjít mohla až nyní.

Důvodem bylo, že Lennon v té době píseň nahrál pouze jako demo snímek s klavírním doprovodem, a i když ostatní členové kapely nahrávku dostali v roce 1994 od Lennonovy manželky Yoko Ono, v té době neměli jak Lennonův hlas z nahrávky správně oddělit. Povedlo se to až v současnosti díky produkčnímu týmu pod vedením Petera Jacksona, který pomocí AI nástroje zvládl hlas Lennona očistit a spojit s tím, co nahrál zbytek kapely v roce 1995.

Kritikům kupodivu ani nevadí, že se na nahrávce podílela AI, jako spíš fakt, že na písni nepracovali všichni členové kapely dohromady. Skladba se však setkává především s pozitivními ohlasy fanoušků, kteří jsou nadšeni, že legendární kapela vydala další píseň.

Profesorka Holly Tessler z Liverpoolské univerzity pro The Guardian řekla: „Je zvláštní myslet si, že kapela, která se rozpadla před více než 50 lety, vám říká, že toto je naše poslední píseň. Je to velmi sladký okamžik, tuším pro téměř všechny fanoušky Beatles.” I když to podle některých má být opravdu konec, Peter Jackson uvedl, že je možné, aby v budoucnosti vzniklo více takových písní.

Je to fake

S novými možnostmi, které AI nabízí, však přicházejí i problémy. Můžeme se tak čím dál častěji setkat s tím, že někdo bez dovolení okopíruje hlas celebrity a použije ho ve vlastní tvorbě.

V listopadu se na sociální síti TikTok začala šířit nahrávka písně s hlasy rapera Bad Bunnyho a zpěváka Justina Biebera. Skladba s názvem NostalgIA získala miliony liků, avšak brzy se ukázalo, že rozhodně nejde o tvorbu těchto dvou tvůrců. NostalgIA totiž byla vytvořena za pomoci AI a Bad Bunny ani Bieber na její tvorbě neměli sebemenší podíl. Bad Bunny byl písní tak pohoršen, že fanouškům, kteří skladbu podporovali, vzkázal: ‚‚Nezasloužíte si být mými přáteli a ani vás nechci na svém turné.“

Umělec, kterého spatříte na internetu, vůbec nemusí být reálný. Nejen, že umělá inteligence dovede napodobovat živé umělce, ale dokáže zpěváky i sama tvořit. Čím dál více se tak objevuje trend AI umělců.

Problém s vydáváním se za jiné umělce už dopadá i na nejrůznější sociální sítě a stránky s hudbou. Šéf hudební streamovací platformy Spotify Daniel Ek řekl BBC, že při tvorbě hudby jsou validní důvody pro práci s AI, ale umělá inteligence by se neměla používat k vydávání se za jiné umělce bez jejich souhlasu. ‚‚Můžete si představit, že někdo nahraje písničku a tvrdí, že je Madonna, i když to tak není. V historii Spotify jsme v tuto chvíli viděli spoustu případů, když se lidé snažili hrát s naším systémem.“

Kontroverzní hudba

AI hudba je ve společnosti rozporuplné téma. Někteří ji odmítají, jiným přijde využití AI naopak jako dobrý způsob, jak hudbu obohatit. Například Nina Eidsheim, profesorka hudební vědy na škole UCLA Herb Alpert. „Vidím umělou inteligenci jako další nástroj pro umělce, nikoli jako náhradu za ně,“ zmiňuje Eidsheim.

Jsou samosebou i lidé, kteří zvyšující se výskyt použití umělé inteligence v hudbě nevítají s otevřenou náručí. Guy Chambers, skladatel, který stojí například za hity Robbieho Williamse, vnímá situaci dost negativně. „Myslím, že se v budoucnu můžeme dostat do fáze, kdy album bude muset mít odznak s nápisem ‚toto je čistě lidská nahrávka‘. Podle toho, co jsem o AI viděl, je zrychlení docela děsivé, pokud jde o to, co dokáže a jak by mohla nahradit skladatele,“ podotkl a pro mladé umělce pak vzkázal: „Buďte flexibilní. Mějte co nejvíce dovedností, protože je budete potřebovat. To je moje hlavní poselství.“

Autorkou textu je Anežka Pechová. Zdroj fotografie: Profimedia

Čtěte dále

Na zkušenostech z Ameriky budu stavět několik dalších let, říká reportér Jakub Říha
V USA se odehrály prezidentské volby, kde proti sobě stáli Donald Trump a Kamala Harrisová. Vyhrál je nakonec první zmíněný. Jako novinář letěl tuto zásadní akci světové politiky pokrývat i reportér CNN Prima News Jakub Říha. Dostal možnost sledovat dění přímo na místě a zažil třeba i konflikt s Trumpovými stoupenci.
Rubrika: Generace20.cz
Datum: 20. 11. 2024
Pod kapotou
Ponořte se do světa motorismu společně s Davidem Bayerem, smradem spálených pneumatik a vůní benzínu. V prvním díle pořadu Pod kapotou se David vydal po stopách Central european rally, navštívil amatérské okruhové závody šampionátu Carbonia Cup a informoval o mnohých dalších novinkách ze světa automobilů a motocyklů. Tak zapněte své pásy, otočte klíčem a nahlédněte s námi "Pod kapotu".
Rubrika: Rádio VYŠŠÍ HLAS
Datum: 12. 11. 2024
Hlas záhad: Michael Jackson
Michael Jackson byl neuvěřitelným hudebním i tanečním přínosem pro společnost. Od jeho úmrtí již uběhlo mnoho let, ale co když podle některých tak úplně neodešel? Co když se stále objevují "důkazy", že je král popu stále naživu a schovává se daleko od světel reflektorů? V této epizodě Hlasu záhad si tyto důkazy projdeme společně s Valerií Knotovou. Věříte, že by Michael Jackson mohl žit v…
Rubrika: Rádio VYŠŠÍ HLAS
Datum: 12. 11. 2024