Rok od roku v Praze přibývá studentů, kteří k přepravě využívají auto a žijí v podnájmu. Přibývá ovšem také množství placených parkovacích zón, které studenty omezují v bezplatném parkování. A protože Magistrát hlavního města Prahy odmítá kvůli studentům upravovat oprávnění, studentům nezbývá než složitě vymýšlet, kde svá vozidla zaparkují, aniž by museli platit.
Zóny placeného stání neboli modré zóny jsou zavedeny téměř po celé Praze. Jejich účelem je regulovat parkování tak, aby obyvatelé příslušných částí měli možnost zaparkovat vůz v docházkové vzdálenosti od svého trvalého bydliště.
Studenti žijící v podnájmu jsou podle pražské technické správy komunikací pouze návštěvníky a nemají tak nárok na rezidentské parkovací oprávnění. „To je to samé, jako když jezdíte za prací,“ tvrdí pracovníci. Byt´ by tato výjimka zcela jistě dávala smysl, pravděpodobně se jí studenti jen tak nedočkají. Ti si proto musí poradit jinak, aniž by zvýšili své měsíční výdaje.
Na první pohled skoro neřešitelná situace má však poměrně dost kreativních řešení. Od míst, které nepodléhají žádné zóně, přes parkoviště v prostoru louky až po zakrývání SPZ před monitorovacími auty. Nápady, řešení i nemalou dávku nadsázky uvidíte v této publicistické reportáži.
Připravil: Ladislav Horáček
Publicistická reportáž vznikla v semestrálním ateliéru Solution Journalism pod vedením odborného lektora Jana Foukala.