#shortstory
Při výletech je často míjíme, ale nevěnujeme jim žádnou pozornost. Houpavými a loudavými kroky si razí cestu do světa. Poutníci se na stezkách nehoní za kilometry, ale poznáním. Osvětu o dlouholetém poslání mapuje organizace Svaté Ludmily v projektu Putování za kořeny.
Cestování nebylo nikdy jednodušší. Mapu už má téměř každý stažený ve své chytrém telefonu, navigace zahlásí i přesný čas a délku trasy. Není ale někdy lepší se vrátit v čase? Putování za kořeny je projekt poutního turismu spadající pod organizaci Svatá Ludmila. Sdružuje poutní místa a zabývá se poutními stezkami, které může absolvovat kdokoliv. „Jsme takovým rozcestníkem pro poutníka, než na cestu vyrazí. U nás se může inspirovat, co je potřeba si na cestu s sebou zabalit, nebo jaké jsou možnosti stezek v České republice,“ představuje projekt Miroslava Janičatová, výkonná ředitelka spolku.
Přestože se může zdát, že cíle turisty a poutníka jsou stejné, je potřeba oba pojmy rozlišovat. Zatímco turista jede na výkon a čas, má jasně stanovený cíl, poutník hledá cestu v sobě. „Je ideální vyrazit bez žádných představ. Poutnictví je o tom být jen otevřený věcem, co vám přítomný okamžik a putování zrovna nabídnou,“ poukazuje Janičotová.
Během natáčení čtyřčlenný štáb ateliéru Short Stories jednu ze stezek absolvoval. Jednalo se o stezku Svaté Ludmily, která začíná v Berouně a vede přes Tetín až do Srbska. Na tuto krátkou pout´ navazuje ještě Svatoludmilská stezka, která zatím není značená. Kompletní zaznamenání je v plánu na rok 2025 a povede přes Prahu až do Mělníka.
Video: Adéla Kvapilová, Petr Máša, Filip Ročejdl, Romana Jungwirtová
▶
Více video obsahu najdete na YouTube TV dot.
Video vzniklo v ateliéru „Short Stories“ pod vedením odborných lektorů Jana Novotného a Petra Šoukala.