fbpx
preloader

Práce pro Rohlík nebo Wolt láká mladé. Vysoký příjem ale vyvažuje nejistota

Rubrika: Generace20.cz
Datum: 29. 1. 2023

Popularita zakázkové ekonomiky, kdy lidé pracují pouze na základě krátkodobých smluv, roste. Příležitosti u rozvozových společností jako Uber nebo Rohlík vyhledávají hlavně mladí a studenti. Služby jim nabízí časovou flexibilitu i vysoký výdělek. Podle odborníků mají tato zaměstnání ale i mnohé nevýhody, které by se neměly opomíjet. 

Student Střední odborné školy civilního letectví Alex Vu (18) si přivydělává jako kurýr u firmy Wolt. „Práce mi vyhovuje, protože si můžu směny plánovat podle sebe, a navíc dostanu skvěle zaplaceno,“ vysvětluje. Za každou doručenou objednávku si vydělá 200 korun. Právě vysoké platové ohodnocení patří mezí hlavní klady zakázkových zaměstnání. Typickým příkladem gig neboli zakázkové ekonomiky jsou kurýrní a taxi služby. Práce má ale i své nevýhody. „Brigáda je časově náročná. Rozvozy mi mnohdy zaberou i celý den od rána do večera,“ říká Vu.

Podobný názor má studentka Vyšší odborné školy zdravotnické Agáta Št´ovíčková (20), která už přes půl roku pracuje u rozvozové filmy Rohlík. „Nejvíce mi vadí tlak na dochvilnost. Musím být v neustálém pozoru a hlídat trasu, což bývá dost vyčerpávající,“ vysvětluje Št´ovíčková a dodává, že ji práce často velmi stresuje.

Střídání zaměstnání je nový standard

Gig-zaměstnání jsou výhodná hlavně z hlediska volnosti. Pracovník si může podle vlastního zájmu vybrat, na kterých projektech bude pracovat. Práce zároveň umožnuje časovou flexibilitu, protože je z velké části závislá na digitálních platformách.

Zájem o zakázková zaměstnání roste s vývojem moderních technologií, kdy on-line platformy propojují poptávající a nabízející účastníky. Portál Podnikatel.cz uvádí, že k oblíbenosti přispívají také změny v lidských potřebách. „Dnes lidé nechtějí dělat třicet let jednu práci. Raději zaměstnání střídají, což jim tento typ ekonomiky umožňuje,“ popisuje pro server Podnikatel.cz Petr Šigut z organizace Hlídačky, která se zabývá hlídáním dětí a péčí o seniory.

Rizikem je nestabilita

Zakázková ekonomika s sebou ale nese i řadu nevýhod. Jednou z nich je, že člověk, který vykonává tento typ úvazku, disponuje podstatně nižší sociální ochranou než řadový zaměstnanec. „Pokud zaměstnanec neodvádí státu nemocenské pojištění, nemá nárok na zdravotní ani sociální dávky,“ vysvětluje Filip Běhal z oddělení tiskového protokolu Ministerstva financí.  „S tím souvisí také mnohem závažnější důsledky, které se týkají nízkého starobního důchodu. Ten už tak jako takový zatěžuje systém veřejného důchodového pojištění,“ dodává.

Na další nevýhody gig prací upozorňuje Darina Sieglová, která se léta věnuje průzkumu trhu v oblasti gastronomie. „Přestože pracovníci dostávají vysoký plat, je příjem velmi nestálý. Smluvní poměr trvá pouze určitou dobu,“ říká Sieglová. V ohrožení je podle ní také kariérní růst pracovníka. „Zaměstnanec dělá jednu práci pořád dokola a nerozvíjí dál své schopnosti. Taxikář jen řídí a kurýr jen rozváží,“ uvádí. Brigádníci navíc přichází o sociální interakce. „Zaměstnanec tráví většinu času sám a ztrácí tak osobní kontakt s kolegy i zaměstnavatelem. Komunikace probíhá výhradně přes telefon,“ dodává.

Mladé síly dominují 

Zakázkové služby hledají zaměstnance primárně mezi dvacátníky. Například čtvrtinu týmu sdílené přepravní sítě Liftago tvoří lidé do třiceti let. „Délka spolupráce se u mladých pracovníků liší. Většinou je to v řádu let,“ uvádí šéf růstu firmy Liftago Jakub Mazal.

Podobně je na tom společnost Zásilkovna. Její tým tvoří lidé kolem pětadvaceti let. „Spousta mladých u nás pracuje na juniorních pozicích nebo jako brigádníci,“ říká mluvčí Zásilkovny Kamil Chalupa. I přepravní společnost nabízí pro dvacátníky lákavé ohodnocení doprovázené náročnou pracovní dobou. „U studentů bývá pracovní poměr sezónní záležitostí,“ přiznává.

Darina Sieglová zdůrazňuje, že je práce z oblasti gig ekonomiky vhodnější pro brigádníky než pro osoby hledající stabilní příjem. „Pro studenty je tento typ práce příležitost, jak si dobře přivydělat, a to i za cenu nepravidelné a náročné pracovní doby,“ vysvětluje. Potvrzuje to studentka Št´ovíčková, které finanční odměna veškerá negativa vynahrazuje. „Právě kvůli vysoké výplatě bych brigádu neměnila,“ říká.

Článek pro Generaci20 napsala redaktorka Lucie Marie Brotánková.

Čtěte dále

Na zkušenostech z Ameriky budu stavět několik dalších let, říká reportér Jakub Říha
V USA se odehrály prezidentské volby, kde proti sobě stáli Donald Trump a Kamala Harrisová. Vyhrál je nakonec první zmíněný. Jako novinář letěl tuto zásadní akci světové politiky pokrývat i reportér CNN Prima News Jakub Říha. Dostal možnost sledovat dění přímo na místě a zažil třeba i konflikt s Trumpovými stoupenci.
Rubrika: Generace20.cz
Datum: 20. 11. 2024
Pod kapotou
Ponořte se do světa motorismu společně s Davidem Bayerem, smradem spálených pneumatik a vůní benzínu. V prvním díle pořadu Pod kapotou se David vydal po stopách Central european rally, navštívil amatérské okruhové závody šampionátu Carbonia Cup a informoval o mnohých dalších novinkách ze světa automobilů a motocyklů. Tak zapněte své pásy, otočte klíčem a nahlédněte s námi "Pod kapotu".
Rubrika: Rádio VYŠŠÍ HLAS
Datum: 12. 11. 2024
Hlas záhad: Michael Jackson
Michael Jackson byl neuvěřitelným hudebním i tanečním přínosem pro společnost. Od jeho úmrtí již uběhlo mnoho let, ale co když podle některých tak úplně neodešel? Co když se stále objevují "důkazy", že je král popu stále naživu a schovává se daleko od světel reflektorů? V této epizodě Hlasu záhad si tyto důkazy projdeme společně s Valerií Knotovou. Věříte, že by Michael Jackson mohl žit v…
Rubrika: Rádio VYŠŠÍ HLAS
Datum: 12. 11. 2024