I když je Praha považována za tolerantní město a členové queer komunity se v Praze cítí bezpečně, nedávná vražda dvou mužů v gay klubu na Slovensku přitáhla pozornost k tomuto tématu i u nás.
Bartoloměj Horváth (22) se k příslušnosti k LGBTQ+ komunitě otevřeně hlásí a dvojnásobná vražda v Bratislavě ho proto silně zasáhla. „Situaci vnímám velmi citlivě. Nutí mě přemýšlet nad tím, kdo jsem. Člověk má právo být s kým chce,“ myslí si Horváth. V Praze se ale cítí bezpečně. „V hlavním městě jsem se zatím osobně nesetkal s incidentem či nepřátelským komentářem jen proto, že jsem homosexuál. Naopak mně a partnerovi říkají, jak nám to spolu sluší nebo nám vyjadřují podporu,“ vypráví Horváth s tím, že někdy se za nimi kolemjdoucí otáčejí, ale zatím páru nikdo nic špatného neřekli. „Pokud někoho chci obejmout, políbit či držet se za ruku, udělám to. Znám ale spoustu lidí, kteří jsou opatrní a raději se podívají okolo sebe,“ podotýká Horváth.
Cizinci jako motor změny
Podle experta na geografii sexualit z výzkumného pracovníka Národního ústavu duševního zdraví Michala Pitoňáka je Praha pro LGBTQ+ komunitu bezpečnější než zbytek Česka. „Velkoměsto poskytuje anonymitu a je plné různých bezpečných queer prostorů. Lidé se v Praze projevují autentičtěji,“ popisuje Pitoňák. Lepší situaci v hlavním městě vnímá i stylista a store manager Zdeněk Pazdera (33). I on se hlásí ke queer komunitě. „Praha je podle mě ve srovnání se zbytkem republiky pro nás bezpečnější. Je to i díky přílivu cizinců, kteří jsou hnacím motorem změny. Jako rodilý Pražák vidím v průběhu let zlepšení,“ říká Pazdera.
Střelba v Bratislavě ho však nepřekvapila. „Jde o odporný čin. Přišlo mi ale, že šlo jen o otázku času. Nejsem však přílišným zastáncem agresivní propagandy problému. Koledujeme si tím o opakování incidentu, tentokrát ale u nás,“ myslí si Pazdera.
Většina útoků zůstává neoznámena
Jako přátelskou pro queer lidi vidí Prahu i Jiřina Švehlová (28). Nepříjemnou situaci spolu se svou přítelkyní ale zažila před pár lety v České Lípě. „Přítelkyně mě vyzvedávala na autobusové zastávce. Objaly jsme se a daly si obyčejnou pusu. V ten moment zastavilo projíždějící auto a vyběhli na nás tři Romové. Řvali na nás, že jsme prasata, at´ si to necháme na doma a že jsme nechutný,“ popisuje Švehlová. Kolem však jeli policisté a Romy odehnali. „Byl to pro mě šok. Nechci ani přemýšlet, co by se stalo, kdyby policie nezasáhla,“ uzavírá Švehlová.
Mluvčí iniciativy Jsme fér Filip Milde však upozorňuje, že většina případů útoků na LGBTQ+ komunitu zůstává neoznámena. „Podle šetření, které máme k dispozici, není nahlášeno více než 90 procent slovních či fyzických napadení vztahující se k této komunitě,“ uvádí Milde.
Text vznikl v rámci Mediálního dne na téma Bezpečnost v Praze.
Autorka studuje na Vyšší odborné škole publicistiky zaměření Žurnalistika a tvůrčí psaní.