Na největší vlny světa narazí návštěvníci překvapivě na jihu Evropy. Portugalská pláž Praia de Norte v Nazaré je proto surfařským rájem a láká nadšence z celého světa. Pláž nabízí riskantní adrenalinovou zábavu, ale i řadu kvalitních restaurací s delikátními mořskými plody.
Na začátku kamenné cesty k pláži Praia de Norte v Nazaré vítá návštěvníka nápis, který láká na největší vlny na světě. Strmá cesta vede skálou a na jejím konci stojí pevnost z konce šestnáctého století Forte de Sao Miguel Arcanjo. „Když se řekne Nazaré, každému se vybaví největší vlny na světě,“ uvádí dvaadvacetiletá Portugalka Beatriz.
Sjíždět vlny, které měří několik metrů, je však i pro zkušené sportovce velmi riskantní. „Žiju v Portugalsku, surfuju, ale tohle je na mě až příliš těžké. Chtěla bych se tam jet podívat na šampionát,“ říká čtyřiadvacetiletá česká surfařka Kateřina Figarová.
Pro jiné se z toho stala zábava i tradice. První surfaři sjíždějí gigantické vlny už v říjnu. „Surfařská sezóna je tady celou zimu, nejvíce to ovšem žije v únoru a březnu,“ zmiňuje Beatriz.
Výjimka tentokrát potvrzuje pravidlo. „Tenhle týden bohužel velké vlny nebudou, je až příliš pěkné počasí,“ odpovídá Beatriz na otázku, proč tedy nikdo na začátku března nesportuje.
Rekordních 30 metrů
Vlny nejsou pokaždé nadstandardně obrovské, pokud je hezké počasí, návštěvník nemá šanci na ně narazit. Naopak pochmurné počasí a silný vítr během zimní sezony může zajistit gigantické výšky.
Jednu takovou pokořil německý surfař Sebastian Steudtner. V lokalitě Nazaré před čtyřmi lety stanovil světový rekord, když sjel vlnu vysokou šestadvacet metrů a jednadvacet centimetrů. „Když je tady šampionát, celé město tím žije,“ popisuje Beatriz.
Blízké obchody, bary i restaurace jsou plné turistů, a to ještě ani neskončila zima. Že se turismu v Nazaré daří zmiňuje ne jeden oslovený prodavač, číšník či místní. Pokud příchozí přestanou bavit vlny rozbíjející se o útes, v jednom z podniků si mohou vychutnat třeba alkoholický koktejl Caipirinha, který nabízejí v každém stánku s občerstvením.
Popularita oblasti Nazaré se totiž nerozšířila jen mezi surfaře, ale i turisty. „Nazaré v posledních letech čerpá z čím dál většího turismu, hotely jsou plné, lidé utrácejí daleko více peněz během zimní sezóny,“ říká číšník z přímořské restaurace.
Návštěvníci musí ale počítat s tím, že ceny v podnicích jsou poněkud vyšší. Z přímořské lokality Nazaré se totiž stává regulerní turistické letovisko.
Autorem textu je Julius Nosko.