#reportáž
Žijeme v době, ve které se hraje na udržitelnost víc než kdy dřív. I přesto na naší planetě skončí třetina vyprodukovaného jídla v koši. Je to problém jak podniků a řetězců supermarketů, tak samotných domácností. Možností, jak jídlo zachránit je hned několik, ne každý má ale snahu s tímto problémem něco dělat.
Tři miliardy. Tolik lidí by se za rok nasytilo z jídla, které každý den skončí v koši. Vyhazování jídla je větší problém, než se na první pohled zdá a bohužel se vyhazují i potraviny, které jsou v naprostém pořádku. Celý problém začíná už v distribučních halách, kde se rozhoduje, které jídlo skončí na pultech v supermarketech a které poputuje rovnou do popelnice. Často to pak vypadá tak, že je ve vaničce rajčat jedno shnilé a místo toho, aby se vyhodilo pouze poškozené rajče, letí do koše všechny.
Samotné prodejny pak mají povinnost neprodané nebo lehce znehodnocené potraviny darovat buď do potravinových bank nebo různým organizacím. To ale neznamená, že to všechny supermarkety opravdu dělají.
I přesto, že potravinové banky dostávají denně několik tun jídla, mají ho stále nedostatek. Dárci jsou primárně supermarkety. Zapojit se ale může každý z nás. Vzhledem k tomu, že za 55 procent veškerého vyhozeného jídla jsou zodpovědné domácnosti, není až tak od věci se zamyslet, jestli i já nemohu pomoct a místo vyhození potravin do koše je darovat.
Video: Alice Lacková, Veronika Vašková
▶
Více video obsahu najdete na YouTube TV dot.
Video vzniklo v ateliéru „Solution Journalism“ pod vedením odborného lektora Jana Foukala.